Wszystkim z nas kojarzy się , że Wigilijną rybą jest karp. Jednak niektórzy nie lubiąc tej ryby, nie mając wystarczających funduszy, a mając w zamrażarce przygotowują na te święto inną ulubioną dla siebie rybę taką jak np.szczupak, leszcz, karaś, płoć , sandacz. Ryby te chociaż nie są tak popularne na Wigilijnym stole to wliczają się jako potrawa na Święta Bożego Narodzenia.
Składniki(6 porcji): świeży szczupak o wadze 2kg lub nieco więcej; 2 duże liście laurowe, kostka zamrożonego masła (25dag); duża cebula; marchew; korzeń pietruszki; 1/2 selera; szklanka białego wytrawnego wina; sól; pieprz; cytryna; wiórki świeżego chrzanu; zielona pietruszka;
Sposób przygotowania: 1).Oczyszczonego, dokładnie z łusek, wypatroszonego szczupaka myjemy pod bieżącą wodą, obsuszamy, nacieramy wewnątrz i zewnątrz solą i pieprzem. Do sierotka wkładamy liście laurowe, zawijamy rybę w lnianą ściereczkę i wstawiamy na 2 godziny do lodówki. 2).Zamrożone masło kroimy w cienkie wiórki. Jarzyny ucieramy na tartce z dużymi otworami, cebulę kroimy w cienkie piórka. Przed pieczeniem na spodzie brytfanki rozkładamy 1/2 utartego na wiórki masła, i tarte jarzyny i cebulę. Na takiej warstwie układamy całego szczupaka (po odrzuceniu liści laurowych) posypujemy pozostałymi wiórkami masła,polewamy łyżkami wody. Przykrytą brytfannę wstawiamy do nagrzanego piekarnika na 45-55 minut (czas zależy od wielkości ryby). Pieczemy w temperaturze 200 stopni C. 3).Upieczoną rybę wkładamy grzbietem do góry na półmisek, wokół układamy warzywa, obkładamy plastrami cytryny, wiórkami chrzanu i listkami pietruszki. Potrawę polewamy sosem. Pozostały sos podajemy w sosjerce.
Komentarze