Rzeka Łeba

/ 3 zdjęć


Łeba wypływa z łąk koło wsi Borzestowo, położonej na zachód od jeziora Raduńskiego na pojezierzu Kaszubskim. W górnym biegu przepływa przez jeziora: Długie, Wielkie, Reskowkie i Sianowskie. Tuż za tym ostatnim jeziorem Łebę zasila prawobrzeżny, pstrągowy dopływ - Dębnica. Dalej rzeka przeciska się przez moreny wspaniałym przełomem, wśród sięgających 100 m nad poziomem wody. Średni spadek w górnym odcinku sięga nawet 10 promili, jest więc jednym z najwyższych na Pomorzu. Koło Paraszyna Łeba wpływa w Pradolinę Pomorską. Poszerza się, tracąc nieco ze swej niesamowitej dzikości. Zyskuje natomiast na atrakcyjności wędkarskiej. To znaczy że w przełomowym odcinku rzeki pstrągi potokowe są małe i z rzadka przekraczają 35 - 40 cm długości, natomiast w dole…, ale to trzeba koniecznie zobaczyć.
W każdym razie, gdy trafimy do Bożegopola Wielkiego, zwolennicy łowienia pstrągów pod prąd wody mają do pokonania około 10 km do Tępcza. Odcinek w górę od mostu w Bożympolu jest zdecydowanie szybszy i węższy. Wszędzie pełno kamienistych i żwirowych bystrzy i szypotów.
Poniżej mostu w Bożympolu, Łeba nieco zwalnia meandrując przez łąki. Tu odcinki zupełnie naturalne, pełne pięknie zachowanych meandrów, przeplatają się z odcinkami uregulowanymi w latach siedemdziesiątych. W nurcie, szczególnie w odcinkach leśnych, w okolicach Wielistowa, pełno zwalonych przez prąd wody pni drzew. Łowiąc trzeba być bardzo skoncentrowanym, ponieważ w każdym niemal dole, można liczyć się z pobiciem woblera, obrotówki czy streamera przez potężnego potokowca, bądź uciekinierów z dość licznych, położonych nad rzeką hodowli - tęczaka, a nawet źródlaka.
Jakieś dwa kilometry przed Łęczycami Łeba zmienia się w głęboki uregulowany kanał. Tu można liczyć się bardziej z przyzwoitym nawet szczupakiem dorodnym lipieniem niż potokowcem. Co ciekawe najlepszą przynętą na tutejsze lipienie przez letnią i wiosenno - zimową część sezonu połowu tej ryby są… złote obrotówki (typu „Comet” nr 2-3 a nawet 4).
Tuż poniżej Łęczyc, rzeka znów płynie bardzo ładnym naturalnym korytem by na kilka kilometrów przed Lęborkiem zamienić się w uregulowany opalikowany kanał. I taka będzie aż do swojego ujścia do położonego w Słowińskim Parku Narodowym jeziora Łebsko. Ale... moi drodzy właśnie odcinek poniżej Lęborka jest prawdziwym trociowym „Eldorado” – jedną z najlepszych trociowych rzek w Polsce.Rzeka Łeba opis łowiska:

Akwen: Rzeka Łeba »
GPS: N 54o 32' 33" E 17o 42' 11"
Położenie: Województwo: Pomorskie »
Właściciel: Okręgi / Woda PZW: Okręg PZW Gdańsk » (zobacz porozumienia Okręg PZW Gdańsk 2023r »)
Regulamin połowu:Odcinek No Kill rzeki Łeby obowiązuje od mostu w miejscowości Mosty przed Lęborkiem do Sądu przy ul. Przyzamcze.
Zgodnie z odcinkiem No Kill zakaz zabijania oraz zabierania ryb z łowiska.
Na łowisku obowiązują haki bez zadziorowe.
Wymiar ochrony Pstrąga wynosi 35 cm
Wymiar ochronny Lipienia wynosi 35 cm

Ponadto zostały zmienione wymiary oraz okresy ochronne ryb.

Wymiar ochronny:
Pstrąg potokowy 35 cm
Lipień 35 cm

Okresy ochronne:

lipień od 1 lutego do 31 maja.
pstrąg potokowy od 1 września do 31 Stycznia.

Pozostała część pozostaje bez zmian zgodna z regulaminem amatorskiego połowu ryb.
Noclegi w pobliżu: Lębork - meteor
Tagi łowiska: POMORSKIE RZEKI GÓRSKIE, RZEKI GÓRSKIE Okręg PZW Gdańsk

 

4.2
Oceń
(5 głosów)

Rzeka Łeba mapa:

Jak było dziś na rybach?

Dodaj swoją relację- opinie i komentarze

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy