Glina - czy wiecie o niej wszystko?

/ 12 komentarzy / 3 zdjęć


Glina, ziemia - zadajemy sobie wiele pytań lub w ogóle sobie ich nie zadajemy bo to wydaje się dla nas proste. Ale czy wiecie o niej wszystko ? Zacznijmy od początku.

Ostatnio na rybach dodałem do zanęty glinę, gdyż łowię na rzece. Ostatnio wiele rozmyślam na rybach aby wszystko stawało się jeszcze bardziej proste, żeby brały większe ryby, chyba wszystko to czego potrzebują wędkarze.

Jak sami najlepiej wiecie, nie wszystko da się zrozumieć, a szczególnie w wędkarstwie gdyż ciągle pojawia się w naszych przygodach z wędkarstwem coś nowego i to jest chyba dlatego takie wciągające.

Z powodu gdyż do końca na glinie się nie znam będę wspomagał ten wpis, definicjami z innych stron internetowych.
Robię to z zasadą "Uczę się sam, pomagając w tym innym".

Po co w ogóle wędkarze stosują ziemie i gliny?

Zadaniem gliny czy też ziemi nie jest z pewnością podniesienie walorów smakowych zanęty ani bezpośrednie zwiększenie apetytu żerujących ryb. Stosujemy je natomiast w następującym celu:
Dociążenia zanęty - na głębokich wodach stojących, wolnopłynących a szczególnie bieżących, sama zanęta spożywcza jest zbyt lekka, przez co do dna docierać może poza obszarem naszego łowiska, na rzekach dodatkowo jest bardzo szybko przemieszczana wraz z prądem wody. Dodatek odpowiednio dobranej gliny i jej ilości powoduje dociążenie zanęty, w wyniku czego umiejscawiana jest ona dokładnie w tym miejscu, w którym zamierzamy podać przynętę.

Zwiększenia spoistości zanęty - często zanęta posiada słabe właściwości wiążące przez co kule z niej uformowane nie docierają w całości do dna a nawet do punktu nęcenia. Na wodach bieżących zbyt mało spoista zanęta jest szybko wypłukiwana co również jest bardzo niepożądane. Zastosowanie odpowiednio spoistej gliny pozawala na zwiększenie właściwości wiążących zanęty dzięki czemu unikniemy wyżej opisanych sytuacji. Ponadto dociążona i związana gliną zanęta wolniej rozmywa się na dnie systematycznie uwalniając swoje składniki.

Zubożenia zanęty - chyba każdemu przydarzyło się, że przez godzinę łowił rybę za rybą, później coraz mniej, by w trzeciej godzinie nie łowić już nic. Przyczyną mogła być zbyt treściwa zanęta, która szybko nasyciła żerujące ryby, ma to duże znaczenie zwłaszcza w dni kiedy żerują one słabiej i pobierają mniej pokarmu. Zastosowanie gliny do zanęty powoduje zmniejszenie jej wartości odżywczych. Im mniej ryb w łowisku, słabiej żerują (zimna pora roku, niekorzystne warunki atmosferyczne) tym proporcja gliny do zanęty zmienia się na korzyść tej pierwszej.
Zmiany właściwości zanęty - prócz powyższych, glina i ziemia mogą spełniać inne zadania, bardzo specyficzne. Dodatek niewielkiej ilości czarnej ziemi znacznie przyciemnia zanętę. Sypka, puszysta glina przyśpiesza rozmywanie kul zanętowych. Natomiast zastosowanie gliny o właściwościach wiążących osłabia i spowalnia pracę zanęty. Ziemia nasycona minerałami powoduje tworzenie się w toni i przy dnie intensywnej smugi, która na wielu łowiskach stymuluje ryby do żerowania.

Gliny i ziemie we współczesnym wędkarstwie wyczynowym są podstawowym nośnikiem robactwa zanętowego, a zwłaszcza jokersa i ochotki. Podanie ich w czystej zanęcie nie jest korzystne, gdyż bardzo szybko w niej giną. Potęguje to jeszcze sól często występująca w gotowych zanętach wędkarskich. Glina stanowi dla ochotki znacznie bardziej naturalne środowisko, przez co pozostaje w niej przez długi czas w dobrej kondycji, będąc bardziej atrakcyjną dla ryb. Na wielu łowiskach, w określonych warunkach ryby niechętnie pobierają zanętę, wręcz źle na nią reagują. Podanie jokersa w czystej glinie bądź ziemi jest wówczas często najlepszym i jedynym rozwiązaniem.

Podstawowe rodzaje glin i ziem.

Na półkach sklepowych spotkać można wiele rodzajów glin i ziem wędkarskich. W zależności od producentów posiadają one rozmaite nazwy handlowe. Jednakże pod względem posiadanych właściwości można je podzielić na trzy główne grupy:

-gliny rozpraszające
-gliny wiążące
-lekkie czarne ziemie

Gliny rozpraszające to sypkie, niewiążące, średnio-ciężkie piaski pylaste, zazwyczaj smużące, stosowane jako obciążnik zanęt „szybkiej reakcji”. W większych ilościach wykorzystywane na wodach stojących i wolnopłynących, w zanętach rzecznych dodatek smużący.


Gliny wiążące jak sama nazwa wskazuje odznaczają się właściwościami wiążącymi. W zależności od produktu danego producenta można je wykorzystywać od wód stojących po rzeki z silnym uciągiem. Gliny najcięższe i najbardziej spoiste określane są glinami rzecznymi.


Czarne ziemie torfowe to najbardziej popularny nośnik jokersa na wody stojące i kanały. Dobrze kleją a przy tym są lekkie dzięki czemu nie grzęzną w mulistym dnie. Często stosowane do zubażania zanęty i jej przyciemniania, nawet niewielka ilość pozwala zabarwić na czarno zanętę czy glinę.


Czym należy się kierować przy doborze glin i ziem? Co i w jakim stopniu o tym decyduje?

Dobierając gliny przed zawodami czy treningiem należy uwzględnić następujące aspekty:

Właściwości hydromorfologiczne łowiska.
Specyfika gatunkowa łowiska.
Charakterystyczne dla każdego łowiska nawyki i zachowania ryb względem sposobu podania zanęty.


Jadąc do magazynu po gliny, w głowie odpowiadam sobie na szereg pytań dotyczących wyżej opisanych czynników tak by przygotować optymalną mieszankę.


Właściwości hydromorfologiczne łowiska.

Woda stojąca, kanał, rzeka? Na tym etapie prowadzę pierwszą selekcję posiadanych glin i ziem. Wybieram gliny bazowe, z których w kolejnym etapie wybiorę jedną, pozostałe mogą być wykorzystane jako dodatki zwiększające efektywność mieszanki. Glina bazowa to taka, która stanowi minimum 50% zastosowanej mieszanki glin i ziem. W tym miejscu należy sobie odpowiedzieć na pytanie, które gliny są przeznaczone na wody stojące, a które na kanały i rzeki.

Wody stojące i kanały:

Podstawowe gliny i ziemie:

Ziemie torfowe (czarna, szara)
Ziemia de somme
Glina Argile
Glina wiążąca
Glina wiążąca lekka

Rzeki:
Podstawowe gliny:

Glina rzeczna
Glina wiążąca
Glina Argile

Bardzo istotnym aspektem przy wyborze gliny bazowej jest głębokość łowiska !!!

W zależności od głębokości przeprowadzam dalszą selekcję.

Woda stojąca i kanały:

Głębokość do 2m:

Eliminujemy z powyższego podziału glinę wiążącą.

Jako gliny bazowe pozostają:

Ziemia torfowa (czarna, szara)
Glina wiążąca lekka

W przypadku twardego piaszczystego dna również:

Ziemia de somme
Glina Argile

Głębokość 2-4m.

Glina wiążąca
Glina Argile
Glina wiążąca lekka
Ziemia de somme
Ziemia szara (do 3m)

Rzeki.

Przy wyborze gliny bazowej na rzekę należy jednocześnie uwzględniać głębokość i uciąg łowiska.

Głębokość do 2m,
Uciąg do 5 gram.
Glina wiążąca
Glina Argile

Uciąg 5-10 gram
Gllina wiążąca
Glina rzeczna

Uciąg powyżej 10 gram.
Glina rzeczna

Głębokość powyżej 2m.
Uciąg do 5 gram

Glina wiążąca
Glina Argile
Glina rzeczna

Uciąg powyżej 5 gram

Glina rzeczna

I tak dalej, i tak dalej. Stosowałem metodę kopiuj wklej, źródłem mojej nauki o glinach była strona internetowa: http://lowisko.net/?znaczenie-ziemi-i-gliny-w-wedkarstwie-czesc-1,56

Mam nadzieje, że wiele z was zrozumiało co nie co i proszę nie krytykować, jeżeli mamy jakiś problem po prostu sobie odpuśćmy.
Pozdrawiam, polamania :)

 


4.8
Oceń
(25 głosów)

 

Glina - czy wiecie o niej wszystko? - opinie i komentarze

ZielanZielan
0
Od jakiegoś czasu darowałem sobie kupowanie gliny i ziemi z bardzo prostego powodu. Sam ją sobie kopię, gadanie, że to nie to samo, że w tej kopanej coś jest nie tak to bzdety, mam o wiele lepsze efekty na swoją niż na kupną. Dostosowuję ją sobie sam według swoich potrzeb mieszając różne rodzaje gliny lub ziemi. (2013-07-02 13:30)
BoolekBoolek
0
masz rację zdjęcia gliny bez opakowania jest to glina kopania przeze mnie i jest ona na prawdę bardzo dobra i że tak powiem uniwersalna, nigdy mnie nie zawiodła zapomniałem o tym napisać :) (2013-07-02 14:55)
pawel75pawel75
0
Nie bagatelne podejście do tematu ! Wyczerpująco, fajnie to opisałeś. Pozdrawiam i ***** zostawiam (2013-07-03 04:25)
JKarpJKarp
0
Pewnie, że niebagatelne podejście - pozbierać wpisy o opisy z netu i zamieścić w swoim artykule. (2013-07-04 17:23)
BoolekBoolek
0
Widzę, że na prawdę umiesz czytać przeczytaj cały wpis a później się zastanów. (2013-07-05 11:51)
JKarpJKarp
0
Żartujesz - powiedz, że żartujesz :-) Czyżbym się mylił - czyżby to były Twoje uwagi i spostrzeżenia? A to : " I tak dalej, i tak dalej. Stosowałem metodę kopiuj wklej, źródłem mojej nauki o glinach była strona internetowa: http://lowisko.net/?znaczenie-ziemi-i-gliny-w-wedkarstwie-czesc-1,56 ". Takie teksty to piszą dzieci w podstawówce kopiując gotowe wypracowania i podając je za swoje. Zrobiłeś dokładnie to samo. Zerżnąłeś ze strony i wkleiłeś jako swój tekst - nie tędy droga. Prościej byłoby podać linka do strony bez cytowania opisów ze strony. (2013-07-05 14:41)
pstrag222pstrag222
0
Szkoda że nie ma nic od siebie tylko stare wiadomości glina ziemia i wszystko z kopiowane bez sensu (2013-07-05 15:50)
u?ytkownik74578u?ytkownik74578
0
kopiuj wklej hehehe :D (2013-07-05 22:06)
u?ytkownik32263u?ytkownik32263
0
Widzę że następny "agent" który kopie paste. Czyli kopiuj-wklej. Może trochę inwencji twórczej i własnych przemyśleń Kolego. Nawet jeśli się przyznajesz do posiłkowania się netem. Ale co ja się będę wymądrzać, przecież teraz każdy może być tu ekspertem/weteranem w każdej dziedzinie. Choć stażu wędkarskiego ma 1-2 lata... (2013-07-06 01:25)
Zander51Zander51
0
Podstawowy błąd młodych ludzi - strasznie tu chcą zaistnieć. Wręcz na siłę. Łowi od roku i ma własne przemyślenia, którymi chce się podzielić na blogu. Ja łowię 40 lat i tylko raz odważyłem się zamieścić własne przemyślenia... (2013-07-08 09:49)
papielekpapielek
0
mam zamia wybrać się nad Wisłę iakie przynęty i zanęty doradzacie pozdro (2013-07-10 19:33)
harnas1998harnas1998
0
Ciekawy artykuł ale skopiowany :/ (2013-07-18 19:26)

skomentuj ten artykuł