MegaBAITS Tactix H.Feeder 3,6 m c.w. 100 g

/ 2 komentarzy / 23 zdjęć


MegaBAITS Tactix 2019

Początkiem bieżącego roku firma Dragon wprowadziła na rynek nową serię wędzisk do połowów gruntowych pod nazwą MegaBAITS Tactix. W skład nowej serii wchodzą wędziska Match, Method Feeder, Feeder oraz Carp. Jako że łowię głownie na rzekach przypadły mi do prób praktycznych dwa wędziska z serii Feeder. Dokładnie zaś modele Tactix Feeder 3,6 m cw 100 g oraz 3,9 m cw 130 g. Używam też wędzisko MegaBAITS Tactix SL.Match 15 długość 3,6 m cw 15 g, jednak na opinię o nim przyjdzie czas później. Pisząc więc o serii bardziej ogólnie nie oceniam jej na podstawie jednego wędziska. Na początek napiszę o wędzisku MegaBAITS Tactix H.Feeder 3,6 m cw 100 g dlatego że jest bardzo na czasie. Dlaczego na czasie napiszę w właściwej części artykułu.
Na początek ogólny opis techniczny wędziska. Należy wiedzieć o czym się pisze tak jak należy wiedzieć o czym się czyta.

Tactix H.Feeder 3,6 m cw 100 g:

długość wędziska 3,6 m
ciężar wyrzutowy 100 g
długość transportowa 1,26 m
części 3+3
masa 270 g
dolnik 46 cm

Podstawowym materiałem konstrukcyjnym blanku jest grafit 36 mln psi o podwyższonej sztywności.grafity wytrzymałościowe 24 mln PSI oraz 30 mln PSI zastosowane zostały w rdzeniu oraz środkowej części blanku. Tak powstały mocny blank uzbrojono w przelotki SeaGuide klasy SiC.Kolejnym elementem jest grafitowy uchwyt kołowrotka SeaGuide DNPS. Dolniki z połączenia takich materiałów jak portugalski korek AAA odpornego na uszkodzenia połączenia mieszanki korka i gumy oraz twardej pianki EVA. Blank pokryto dwuskładnikowym niestarzejącym się epoksydowym lakierem do omotek.


Wędzisko a warunki na rzece

Patrząc w przeszłość to od dobrych kilku a nawet kilkunastu lat podczas ciepłych pór roku mamy suszę i niskie poziomy wód zarówno bieżących w rzekach jak i w zbiornikach różnego typu. Taka sytuacja panuje od dłuższego czasu obecnie. Właśnie dlatego miałem okazję spróbować jak w takich warunkach zachowa się opisywane wędzisko. Warunki takie są naprawdę trudne. Ryby żerują chimerycznie a brania wielu gatunków są bardzo delikatne. Woda jest przegrzana i z dnia na dzień topnieją w niej zasoby tlenu.

W takich warunkach trudno o regularne łowienie dużych ryb. Gatunki wrażliwe na temperaturę wody i niedobór tlenu zaprzestają niemal całkowicie żerowanie. jeśli już pobierają pokarm to w niewielkiej ilości w bardzo krótkim okresie czasu i ciężko dokładnie przewidzieć kiedy on nastąpi na przestrzeni doby. Teraz właśnie przychodzi czas kiedy swoją wiedzą i umiejętnościami może i powinien wykazać się może wędkarz. Niewątpliwie pomoże mu w tym dobrze dobrany do warunków sprzęt.

Feedery MegaBaits Tactix sprawdzają się znakomicie podczas tego wymagającego i trudnego dla wędkarza okresu. Wpływ na to ma kilka czynników. Feedery Tactix są wędziskami bardzo szybkimi, ciętymi oraz dynamicznymi wręcz agresywnymi. Ugięcie średnie nie jest to parabolik czy klucha która może i sprawdzają się w niektórych przypadkach na wodach stojących ale w nurcie rzeki raczej nie mają racji bytu. Przy tym nie są kołkami które nie pozwalają wędkarzowi na prawidłowe odczytanie brania. Wędziska są niesamowicie czuyłe i bardzo wyraźnie widać na nich co dzieje się z przynętą. Jeśli do tego wędkarz doda jeszcze właściwy do danej miejscówki dobór szczytówki sygnalizacyjnej jest "królem wody", rządzi i dzieli według potrzeb. Widać to na zdjęciach ryb jakie dodałem do tekstu, wykonane w przeciągu trzech/czterech ostatnich dni. Warunki z dnia na dzień gorsze upał i ciągle skrajnie niski stan wody. Na zdjęciach więc takie ryby jakie udało mi się złowić. Ledwo wymiarowe klenie czy certy i tylko karasie brały w miarę regularnie. W tym gatunku trafiały się całkiem ładne sztuki. Niewątpliwie ostatnie suche i upalne lata sprzyjały rozwojowi tego gatunku nawet w wodach które wcześniej stanowiły twarde warunki dalekie od optymalnych dla tych i podobnych ryb.

Do czułości przy wskazywaniu brań i ogólnej finezji należy dodać że wędziska te są bardzo mocne. W starciu z dużą rybą czy zaczepem są "twarde" i nieustępliwe. W znacznie trudniejszych warunkach podczas wiosennych przyborów śmiało dawały sobie radę z znacznie większymi rybami. Bardzo mocne i trwałe. Takie połączenie bardzo cenione jak i poszukiwane przez doświadczonych wędkarzy łowiących wędziskami z drgającą szczytówką na rzekach nie jest częste. Należy przejrzeć naprawdę wiele wędzisk by "to coś" znaleźć w wędzisku. Dlatego więc pomimo że nie przywiązuję się ponad stan do sprzętu wiem że te wędziska pozostaną ze mną do końca swoich dni.

W starciu z wędkarzem

Poza świetną charakterystyką od strony praktycznej wędziska serii Tactix zrobiły na mnie bardzo dobre wrażenie od strony wizualnej. Smukłe blanki, dobrze wybrany kolor i grafika. Elementy zbrojenia proste ale dzięki temu trwałe i bezawaryjne. Tego oczekuję od wędki nad rzeką. Oczekuję że będę nią mógł łowić bez niepotrzebnej dekoncentracji na myślenie o wędzisku czy kołowrotku, na to czyli na konserwację czy czyszczenie jest czas w domu ale nie podczas łowienia. Wynikiem całokształtu wykończenia jest też rozsądna cena. Oczywiście cena to rzecz indywidualna dla każdego wędkarza. Znam z praktyki naprawdę wiele feederów i powiem bez najmniejszych obaw że taka jakość za tą cenę nie trafia się często. Obecne ceny dobrych wędzisk znają wszyscy można porównać, więc nie będę się na ten temat rozpisywał. Mam tu jakość praktyczną czyli użytkowanie. Z takimi wędziskami już tylko od wędkarza zależą wyniki, naprawdę trudno tu jakiekolwiek błędy zrzucić na rzecz tych feederów. Jeśli ktoś ma zamiar mieć dobry feeder to będąc w sklepie wędkarskim powinien wziąć do rąk wybrany model feedera Tactix i ocenić jego przydatność według własnych wymagań.

 


4.3
Oceń
(7 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 1)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(5)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

5MegaBAITS Tactix H.Feeder 3,6 m c.w. 100 g - opinie i komentarze

kabankaban
+1
Ta metoda łowienia jest mi praktycznie obca, ale co do fatalnych stanów wód w pełni sie zgadzam. Zjeździłem sporo rzek z południa Podkarpacia z mizernymi a właściwie żadnymi sukcesami :( Pozdrawiam Krzyś. (2019-08-02 10:14)
ryukon1975ryukon1975
+1
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Jest jak jest Grześ. Nie bawiłem się w komentarze czy przemyślenia na ten temat. Stwierdziłem suche fakty. Wnioski każdy sobie wyciągnie według potrzeb lub możliwości. :) A teraz wracam do przygotowania "nowej" przynęty bo te których używam aktualnie zawodzą. Trzeba wrócić do podstaw i tego co sprawdzone od dziesięcioleci. (2019-08-03 12:08)

skomentuj ten artykuł