Plecionka Silk Touch 8X Neon

/ 25 komentarzy / 8 zdjęć


Plecionka Silk Touch 8X NEON

Oferta plecionek spinningowych jest ogromna. Wyszukanie zaś pośród nich linki która spełni każde lub przynajmniej większość oczekiwań wcale do łatwych zadań nie należy. Na tegoroczne jesienne szczupaki wybrałem plecionkę Silk Touch 8X NEON 0,14 mm, 13,80 kg.

Wielu wędkarzy powie że linka gruba i mocna jak na nasze warunki.  Z całą pewnością do słabych nie należy. Fakt że wybrałem taką wytrzymałość nie znaczy że liczyłem na szczupaki w granicach dwudziestu kilogramów. Jednak jeśli chodzi o zaczepy sprawa ma się zupełnie inaczej. Bezsprzeczny fakt że ubywa nam wód zmusza wędkarzy do szukania nowych miejsc. Na rzekach aktualnie szczególnej presji poddane są odcinki o większej głębokości. Dotyczy do zwłaszcza mniejszych rzek gdzie kilkukilometrowe odcinki płycizn przeplatane są odcinakami głębszymi. Niektóre z tych głębszych odcinków są oddalone od miejsc zamieszkania wędkarza i mniej znane, dlatego tu żeby zmniejszyć straty w przynętach należy użyć mocnej linki głównej.

Pod tym właśnie kątem wytrzymałości i bezkompromisowego używania w trudnych warunkach skompletowałem nowy zestaw na szczupaki. Miała go charakteryzować moc, pewność w użyciu i żadnych obaw o sprzęt. Czyli jak się coś zniszczy kupi się nowe. Niezależnie od przyczyn tego zniszczenia. Ogólnie jednak sprzęt dziś ma dobrą jakość. Dlatego jeśli coś nie ulegnie uszkodzeniu podczas pierwszego łowienia z powodu wad fabrycznych później już tylko wędkarz ma pole do popisu.Tylko jego naprawdę poważne błędy sprawiają że sprzęt przestaje być zdolny do użytku. W doborze sprzętu do metody i warunków tkwi najczęściej cała prawda o sprzęcie, wędkarzu oraz ich dalszej współpracy. Źle skompletowany pod warunki łowiska czy masę używanych przynęt często nie pracuje długo. Zazwyczaj dobór ten to wina wędkarza nie kołowrotka o masie 250 g który pracuje pod mocnym wędziskiem na szczupaka i przynętami niewiele lżejszymi od niego w nurcie rzeki. Niestety czytając na różnych stronach wymiany zdań na ten temat widać jasno że wiele osób niewiele wie na temat tego jak dobrać choćby kołowrotek do wędziska. Dlatego ja wyżej napisałem w jednym zdaniu czego oczekiwałem od zestawu na szczupaka. Tam w kilku słowach jest wszystko, trzeba tylko to zrozumieć.

Jak ważna jest plecionka czy żyłka podczas łowienia wiedzą wszyscy wędkarze. Dlatego nie chciałem zbytnio oszczędzać podczas wyboru i zakupu. Wybierałem plecionkę z średniej półki cenowej. Znalazłem Dragon Silk Touch 8X NEON. Jest to plecionka ośmiosplotowa z włokien HPPE. Lubię dobrze widzieć linkę podczas pochmurnych jesiennych dni dlatego zdecydowałem się na ten właśnie kolor. Dzięki obróbce termicznej linka jest miękka i delikatna w dotyku. Mimo to bardzo odporna mechanicznie na działanie czynników zewnętrznych. Praktycznie nie absorbuje wody co pozwala bez wysiłku na oddawanie dalekich i celnych rzutów. Linka ma okrągły przekrój. Jak większość dobrych  plecionek jej rozciągliwość jest zerowa co daje doskonałą czułość podczas spinningu.

Plecionka jest prawidłowo opisana pod względem wytrzymałości o czym świadczy szeroki zbiór wyprostowanych główek jigowych. Ten fakt mówi sam za siebie. Dodam że nie używam na szczupaka maleństw jako przynęty. Podstawą są gumy od 10 cm w górę. Do końca sezonu na szczupaka jeszcze trochę czasu zostało więc jeśli ktoś potrzebuje i szuka dobrej plecionki polecam Silk Touch 8X NEON.

 

 


4.9
Oceń
(11 głosów)

 

Ocena sprzętu (ocen: 2)

Ocena użytkowników:

Jakość:
(5)
Cena:
(5)
Użytkowanie:
(5)

Średnia ocena:

5Plecionka Silk Touch 8X Neon - opinie i komentarze

kabankaban
+4
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
No Krzyś masz możliwość połowienia tych ryb które wplywają od Wisłoka do Sanu a mnie ogranicza nieszczęsna zapora w Rzeszowie bo przepławka działa niestety tylko na papierze. U mnie co do plećki to średnica max 0,12 i obowiązkowy przypon z fluorocarbonu co do jeazdy z przynętami po łupkach i piaskowcach zalegających dno na moich miejscówkach. Pozdrowionka :) (2019-12-02 10:56)
ryukon1975ryukon1975
0
Ocena sprzętu:
Jakość:Cena:Użytkowanie:
Prawda Grześ że brak zapór na rzekach które się łączą niedaleko ma dziś ogromny wpływ na wyniki. Ryby migrują corocznie a znajomość okresów kiedy mają czas migracje poszcególnych gatunków pozwala coś tam złowić. Do stałego wpisania fluorocarbonu w zestaw jakoś nie jestem zmuszony pomimo że i tu są odcinki czy miejscówki gdzie jest napradę twardo. Najczęściej stosuję tradycyjny dość długi przypon stalowy lub wolframowy. Ogólnie wybór materiałów na przypony jest ogromny trzeba znaleźć tylko coś co odpowiada danemu wędkarzowi osobiście. (2019-12-02 16:22)
WedkarzIncognitoWedkarzIncognito
+5
Aż muszę zadać to pytanie. Kto zostawia sobie, nie wiem, na pamiątke "wyprostowane" haki? I wszystkie na 10 gramowych główkach, do tego wszystkiego leżą przy Dragonowskich przyponach. Ten tekst zalatuje niczym opis z jakiegoś katalogu, nie twierdzę że tekst jest skopiowany, tylko chodzi mi o sposób i formę opisu ;) Gdyby w tekscie zamieniono Dragon Silk Touch 8X Neon na nazwę innego produktu, nie zrobiło by to różnicy potencjalnemu czytelnikowi czyt. nabywcy produktu Dragona. Kolejna sprawa skoro jest to test (tak wynika z kategorii w jakiej znajduję się opis - Testy wędkarskie), to powinien zostać on przetestowany należycie i wierzytelnie, osobiście nie uwierze w tekst: "Mimo to bardzo odporna mechanicznie na działanie czynników zewnętrznych." Jakie konkretnie działania czynników zewnętrznych miały przyczynić się do sprawdzenia odporności mechanicznej i przez jaki okres czasu ten sprawdzian trwał?. Z tym absorbowaniem wody też bym nie szalał, ponieważ w artykule odnośnie okumy BR2 2,75 jeśli na młynku jest nawinięta plecionka która zostajła opisana w tym artykule, to nie trzeba być turbo spostrzegawczym aby zauważyć że plecionka "wchłania" wodę jak gąbka. Ostatni tekst to oczywiście "Plecionka jest prawidłowo opisana pod względem wytrzymałości o czym świadczy szeroki zbiór wyprostowanych główek jigowych.". Nie wiedziałem że wytrzymałość linki można określic za pomocą wyprostowanych haków... No tak to nie haki są słabe tylko linka bardzo wytrzymała... Musiałem to napisać ponieważ niejeden początkujący wędkarz może przeczytać taki opis który ma być wielce testem, a jest po prostu zwyczajnym tekstem użytkownika, który opisuje produkt w samych superlatywach. Rozumiem że ktoś może zajmować się testowaniem sprzętu, współpracą z producentami, dystrubucją, ale jeśli coś ma być przetestowane, niech zostanie to przetestowane należycie, a przede wszystkim rzetelnie ;) Od razu chcę też zaznaczyć że krytyka nie dotyczy produktu, ale tego w jakiej formie został przedstawiony, opisany, przetestowany i na koniec polecony. (2019-12-02 23:57)
ryukon1975ryukon1975
0
Odpowiem z grubsza na Twoje smutki i żale. 1.Jest w kategorii testy dlatego że nie pasował do kategorii przepisy kulinarne a wielu do wyboru tu nie ma więc skargi skieruj do redakcji. Osobiście nie umieściłbym go w tej kategorii. 2.Kto zostawia wyprostowan haki jigowe? Ja bo przetapiam ołów na ciężarki do feedera, bocznego troka lub inne. Mam swoje formy.. 3.Tak jest to zwyczajny tekst użytkownika czyli wędkarza a kogo miał być? Miałem pisać z ramienia prezydenta USA? 4.Jeśli liczyłeś na "test" w formie jakie dają na YT ludzie którzy potrafią mówić przez 30 minut o niczym, tworzyć teorie spiskowe i podobne to na mnie nie licz. 5. Nie wiem o jakim artykule BR2 2,75 piszesz i na jakiej podstawie zarzucasz mi kłamsto twierdząc że plecionka wchłania wodę jak gąbka więc się nie wypowiem. (2019-12-03 06:50)
ryukon1975ryukon1975
0
6. Dlaczego wiem że mocna po rozgiętychh hakach? Dlatego że używam między inymi tych haków od lat i nie przypominam sobie by kiedyś się mi je rozgiąć udało na plecionkch o podobnych wytrzymałościach. Bardziej wierzę w takie okazanie mocy jak robione w warunkach chałupniczych laboratoria rodem z NASA przy pomocy młotka i sznurka. :) (2019-12-03 07:08)
WedkarzIncognitoWedkarzIncognito
+3
Smutki i żale??? Wow ktoś tu chyba nie ma dystansu do siebie i nie potrafi przyjąć konstruktywnej krytyki. Więc teraz ja odpowiem na tą jak że bardzo dojrzałą odpowiedź i suchary rodem z familiady... 1. Nie będę pisał niczego do redakcji, bo chyba to autor powininen być odpowiedzialny za to co pisze i co zamieszcza na portalu,blogu itp. 2. Dziękuję za odpowiedź w kwestii główek i wyprostowanych haków. 3. No tak wędkarza, który w każdej możliwej formie opisuje produkty Dragona jako najlepsze na świecie ;) a wydaje mi się że test który jest rzetelny powinien być przeprowadzany przez osobę rzetelną, a nie testera sprzętu Dragon, do tego nie uwierzę że plecionka za osiem dych nie posiada ani jednej wady... takie farmazony to można wciskać komuś kto z wędkarstwem nie miał nigdy do czynienia. 4. Trzeba iść z duchem czasu, a dwa nie pakujmy wszystkich do jednego wora, ponieważ na YT jest masa porad które są naprawdę przydatne, jak i te które można wsadzić między bajki... Choć podobny schemat nagannie spotyka się na forach internetowych, idzie się czegoś dowiedzieć, można też przeczytać totalną bzdurę. Najwidoczniej ktoś tu chyba jest hipokrytą bo artykuł przeczytałem w 3 minuty, z czego na temat plecionki są może cztery zdania, które wystarczyło przeczytać w parę sekund... 5. Artykuł BR2 2,75 miałem na myśli artykuł na temat wędziska jakim jest Dragon Black Rock II - 2,75cm. 6. Na plecionkach o podobnych wytrzymałościach? A może jakieś konkrety? bo to że plecionka Dragona prostuje haki to wiemy, ale które nie prostują? Bo to pozwoli uniknąć nam (czyt. potencjalnym nabywcom) kupna złej i niewytrzymałej plecionki o podobnej wytrzymałości ;) Do meritum, rozumiem że można być fanboyem danej marki lub testerem sprzętu danego producenta, ale czytając atrykuły na temat testu kołowrotka Ryobi Ecusima czy wędziska Black Rock II, przyznam że te artykuły są bardzo dobre, ale ten odnośnie plecionki mi osobiście nie "przypadł do gustu", a skoro jest możliwość skomentowania artykułu, to poprostu go skomentowłem, a tu nagle takie "smutki i żale". Na przyszłość polecam dużo więcej dystansu do siebie, rozluźnić pewną część ciała i postarać się zrozumieć pewne rzeczy z przymrużeniem oka, a przede wszytkim nauczyć się przyjmować krytykę, a nie odrazu walić suchymi tekstami o przepisach kulinarnych czy ramieniu prezydenta. Pozdrawiam (2019-12-03 09:32)
ryukon1975ryukon1975
+1
Pisząc o YT nie miałem na myśli tylko ocen filmów tylko głównie fakt że tam nikt nie łowi. Wszyscy wmawiają sobie i innym to co Ty chcesz wcisnąć mi. Ja nadal nad wodą łowię nie testuję, Nadal jestem wędkarzem który może napisać opinię o danym sprzęcie nie zmieniłem się w coś innego. Niestety te filmy głoównie zaczynają się od słów "dziś będę testował". Jak mam dobry humor w niczym mi to nie przeszkadza. Jednak jak mam gorszy i widzę małolata który nawet jeszcze nie nauczył się zarzucać zestawu a już go testuje to ... . Zaś co do odpowiedzialności za pisanie to podpisuję się pod tym.Ogólnie jednak na każdym portalu itp. tekst muszę włożyć w z góry ustalone ramy i nie mam na to wpływu. Rozluźniony jestem akurat całkowicie piszę zaś krótko i stanowczo bo szkoda czasu na coś z czego nic nie wyniknie. (2019-12-03 09:56)
SVTSVT
+2
A czy jest ktoś w stanie napisać mi : Jak z kolorem, czy go szybko gubi? Druga sprawa z rozwarstwianiem się plecionki, czy powstają tak zwane choinki? Bo cena niczego sobie, jeżeli byłaby grubość 00.6 na okonia bajeczny kolor przy lekkiej fali. (2019-12-03 11:43)
ryukon1975ryukon1975
+2
Nie rozwarswia się w żaden sposób pomimo że używam jej na rzekach gdzie pełno korzeni, gałęzi i kamieni. Jeśli zaś chodzi o  trzymanie koloru to niestety ale te warunki mają na to wpływ. Dlatego kilka/kilkanaście metrów straci ten jaskrawy kolor. U mnie trwało to miesiąca z prawie codziennym wyjściem nad wodę. (2019-12-03 12:01)
SVTSVT
0
Dzięki @ryukon1975 . (2019-12-03 12:03)
SlawekNiktSlawekNikt
+2
Nawet jak około trzech tygodni powyższa plecionka potrzebowała, aby wyblakąć na tych początkowych klikanastu metrach i tak wynik rewelacyjny. (2019-12-05 15:39)
kabankaban
+3
Ja kolorowe plećki stosuję głównie łowiąc z brzegu na zbiornikach zamkniętych. Rzeki Podkarpacia to jak dla mnie plecionki szare, zielone i w odcieniach bieli która szybko idzie w odcienie szarości. Przypon z fluorocarobu do tego typu linek i spinningu to dla mnie podstawa montowania zestawu na moich łowiskach. (2019-12-05 16:35)
ryukon1975ryukon1975
+1
Jeśli chodzi o kolor plecionki to teoretycznie mógłbym napisać że jej wada to że nie trzyma koloru. Jednak tak samo mają inne więc czy wszystkie są wadliwe? Nie, po prostu tak jest. Piszę to na podstwie obserwacji plecionek jakich używałem. Jednak nawet ta plecionka która zmieni kolor jest bardzo dobrze widoczna. Oczywiście czytałem wypowiedzi że w sieci UHHU sprzedają pierwszego kwietnia każdego roku plecionkę marki AHHA i ona kolor trzyma wiecznie. Lecz to nie jest forum cudów ale faktów. (2019-12-05 16:56)
SlawekNiktSlawekNikt
+2
Krzysiek napisałeś powyżej, że kilka, kilkanaście metrów plecionki straciło kolor po około miesiącu użytkowania z niemal codziennym wyjściem nad wodę. Poniżej piszesz jakieś głupoty o uhu i ahu i dodajesz, iż to nie jest forum cudów ... To jak to w końcu jest z tą stratą koloru ? Bo ja sądzę, że jak kolor utrzyma się przez tydzień zakładając codzienne wypady po 2 - 3 godzinki to i tak będzie to świetnym wynikiem. (2019-12-05 19:18)
ryukon1975ryukon1975
0
Dokładnie ta jak napisałem. Czyli te kilkanaście metrów które mają często kontakt z twardymi czy nazwę je półtwardymi rzeczami w wodzie zawsze się odbarwiają. Łowić trzeba to normalne dużo i często żeby tak było.Jeśli ktoś przez te trzy tygodnie będzie nad woda 20 czy 30 godzin to niwiele to na tej plecionce zmieni. W tym co pisałem chodziło mi o wpisy gdzie niektórzy twierdzą że ich plecionek nic nie rusza i po pół roku czy dłużej kolory są jak nowe. Gdybym ja łowił w miarę intensywnie jedną plecionką przez pół roku to by jej nie zostało na oddanie dłuższego rzutu. Pomimo że w tym temacie ta plecionka też zachowuje się wzorcowo dla plecionek czyli na zaczepie nie rwie się 5-10 m tylko zawsze urywa się na węźle łączącym plecionkę z przyponem. (2019-12-05 19:30)
SithSith
+2
"niektórzy twierdzą że ich plecionek nic nie rusza i po pół roku czy dłużej kolory są jak nowe" Pod warunkiem, że leżą w szufladzie na szpuli fabrycznej... ;)) ;)) ;)) (2019-12-06 09:22)
kabankaban
+2
Jak napisałem wcześniej kolorowe plecionki to dla mnie głównie zbiorniki zwłaszcza co do sygnalizacji brania w trakcie opadu. Odbarwianie się wszelakich linek tego typu na odcinkach poddanej nawyższej presji jak dla mnie jest rzeczą normalną. Moje białe i zielone zawsze idą w końcówkach w odcień szarości chłonąc to co niesie ze sobą woda rzek Podkarpacia. (2019-12-06 12:31)
PiterSzPiterSz
+1
Jeśli ktoś nie lubi kolorowych plecionek to najlepiej kupić białą ;) Z czasem trochę szarzeje czy brudzi się w inny sposób. Test powyższej plecionki w odmianie Clear http://www.fors.com.pl/forum-wedkarskie/21-testy-sprzetu-wedkarskiego/117210-plecionka-dragon-silk-touch-8x-clear-recenzja (2019-12-08 21:49)
PiterSzPiterSz
+1
Jeszcze raz link http://www.fors.com.pl/forum-wedkarskie/21-testy-sprzetu-wedkarskiego/117210-plecionka-dragon-silk-touch-8x-clear-recenzja (2019-12-08 21:50)
mavic8mavic8
0
Oprócz kropek istnieją jeszcze przecinki, średniki itp. Warto stosować, żeby się lepiej czytało. (2019-12-11 08:10)
u?ytkownik107038u?ytkownik107038
0
1. "0,14 mm, 13,80 kg" czyli jakieś 30 lb. Jak to się ma do japońskiej metodologii? Linka opisana jako PE 0.8 (ok. 0.15 mm) ma wytrzymałość 14-16 lb (ok. 6-7 kg)? Ja się ma to dragonowskie 0.14 do żylki, albo chociaż ludzkiego włosa? 2. Co to jest to tajemnicze HPPE? Jeżeli jest coś takiego, to proszę o link z opisem. (2020-06-12 22:10)
ryukon1975ryukon1975
-1
1. Wytrzymałość nie odbiega od przeciętnych oferowanych przez inne firmy. 2. Taki pytania padały też gdy pisałem że kije Dragon są robione na blankach Toray. Później gdy Savage Gear i inne firmy tak opisał swoje wędki temat nagle ucichl. Szukajcie a znajdziecie.8 (2020-06-13 05:38)
u?ytkownik107038u?ytkownik107038
0
Cytat ze strony Dragona (a co!): Wędziska NanoPOWER XT60P to nowa generacja zastępująca wprowadzone wcześniej supermocne spinningi o zbliżonej nazwie. Skonstruowane są z najnowszych mat grafitowych japońskiej firmy Toray. Żródło:https://sprzetdragon.pl/_blog/61-Wedki_NanoPOWER_XT60P_-_Skonstruowane_z_najnowszych_mat_grafitowych_japonskiej_firmy_Toray_.html Czym się zajmuje Toray? Proszę bardzo: https://www.toray.com Proszę podać mi źródło, które potwierdzi tezę, że jest coś takiego jak "blanki Toray". Czym się różni HPPE od polietylenu? (2020-06-28 09:37)
SithSith
0
Zastanawiam się kiedy napiszesz coś twórczego, bo Twoje "przebudzenie" jest co najmniej dziwne. Ze wszystkich wpisów sączy się jad, masz chorą wątrobę, czy po prostu zżera Cię zazdrość? A może to wytyczne z Nowogrodzkiej, bo to tam jest źródło żółci wylewanej na wszystkich i wszystko wokół. (2020-07-07 06:36)
u?ytkownik107038u?ytkownik107038
0
Przejrzyj linki, które podawałem. To taka mała wskazówka. (2020-07-07 22:23)

skomentuj ten artykuł