Ścieki z beki do rzeki

/ 5 komentarzy / 3 zdjęć


„Ścieki z beki do rzeki”
Przy sklepie w Rejowcu zatrzymujemy się krótko po 7.00 w drodze na nasze łowisko. Woda, pieczywo i paróweczki na zgrzanie to prawie standardowe menu na nasze śniadanie przed rozpoczęciem wędkowania. Na stojaku z boku jakaś prasa, przeglądam więc nagłówki gazet, w tym lokalnego pisma mieszkańców Gminy Skoki i od razu w oczy uderza mnie tytuł wytłuszczony czarnymi literami „Ścieki z beki do rzeki”. Temat ścieków jest dla nas jak najbardziej świeży, gdyż nie tak dawno pisałem przecież o zanieczyszczeniu kanału Karolewskiego wypływającego z naszego jeziora. Co się okazuje, mianowicie beczkowozy lokalnej firmy nazwanej „Wspólnota” spuszczają nieczystości do rzeczki Mała Wełna. Rzeczki łączącej wody poprzez kanał Karolewski z naszym jeziorem. Myślami wróciłem do zdarzenia sprzed kilku lat, kiedy to przy rowie, na przyległej do naszej stanicy łące, zatrzymaliśmy kierowcę z beczkowozem podczas próby rozwijania węża do spuszczania nieczystości i szybko więc skojarzyłem sprawę z obecnym zdarzeniem. Rodzi się więc pytanie. Czy w naszym kanale są to ścieki z pobliskich działek, a może jedno i drugie?
Obecnie wypada tylko podziękować lokalnej prasie o zainteresowanie się tematem. My swoje materiały zdjęciowe też prześlemy do redakcji i wierzymy, że lokalne władze podejmą stosowane działania w gminie w celu wyłapania i ukarania trucicieli.
W obecnej dobie takie działania powinny być traktowane jako przestępstwo, a kary powinny być tak wysokie, że nie jednemu nie marzyło by się o zatruwaniu środowiska, mając na uwadze przepadek mienia i konieczność naprawienia szkód z nawiązką.

 


4.7
Oceń
(17 głosów)

 

Dokumenty (1)Ścieki z beki do rzeki - opinie i komentarze

toma7802toma7802
0
Piąteczka za wpis oczywiście.Pozdrawiam (2012-11-12 23:33)
kamil11269kamil11269
0
U mnie też do małej rzeczki, w której są albo były pstrągi spływa dużo takich ścieków. Chociaż patrząc na nią jak było dwa lata temu, a jak jest teraz to widać dużo różnicę. Wójt wziął się do roboty. (2012-11-13 15:56)
marek-debickimarek-debicki
0
Właśnie o to chodzi Kamilu, aby mądrzy ludzie bezwzględnie wyegzekwowali obowiązujące przepisy, zmuszając swoich urzędników do myślenia i aktywnego działania. pozdrawiam (2012-11-13 18:05)
ZielanZielan
0
Kilkanaście lat temu, kiedy zakładano u nas kanalizację, przy szkole w miejscowości, której mieszkam opróżniano stare szamba. Zgadnijcie gdzie zostały wylane ścieki? Wprost do strużki, która dalej zasilała rzekę Rypienicę pełną fajnych rybek. Wszyscy tylko mówili, że tak nie powinno być i siedzieć cicho żeby się nie wydało. Ot społeczna znieczulica. (2012-11-17 19:13)
marek-debickimarek-debicki
0
Kolego "dacdog"! Bardzo dziękuję za zabranie głosu i pouczającą wypowiedź. (2012-11-27 21:49)

skomentuj ten artykuł