Sprzęt karpiowy - Dobre wędzisko, kołowrotek i żyłka

/ 13 komentarzy

Karp, jak każda inna ryba, wymaga dobrego przygotowania i precyzyjnie dobranego sprzętu. Podstawa to uniwersalne wędzisko, które będzie w stanie amortyzować ucieczkę karpia, kołowrotek o stałej szpuli i żyłka w przedziale od 0.25 do 0.40 mm. Nie bez znaczenia jest też oczywiście przynęta – mowa zwłaszcza o dobrze nam znanych kulkach proteinowych, które z powodzeniem można przygotować w domu…

Po pierwsze wędzisko - Sprzęt karpiowy

Nie ulega wątpliwości, że przy wyborze wędziska większość z nas kieruje się przede wszystkim jego uniwersalnością, tym bardziej, że musimy liczyć się ze sporym wydatkiem. Dobrej jakości kije, które sprawdzą się w każdych warunkach, to bowiem wydatek kilkuset złotych. Dobrej jakości, czyli? Dla karpiarza będzie to przede wszystkim kij, który będzie w stanie amortyzować rybę podczas ewentualnej ucieczki i umożliwi nam rzucanie nawet dużych ciężarków dalej niż na 100 metrów. Znawcy tematu za idealne wymiary uznają przedział od 3.60 do 3.90 metra.
Spośród produktów oferowanych na rynku warte uwagi są kije Tandem Baits – sztywne i mocne, które wyróżnia atrakcyjna, niska cena. Idealnie sprawdzają się podczas dalekich rzutów.

Po drugie kołowrotek

Idealny kołowrotek dla karpiarza posiada stałą szpulę i hamulec umieszczony z przodu, który powinien gwarantować nam płynne oddawanie żyłki, gdy ryba zerwie się do gwałtownej ucieczki. Hamulec musi poza tym umożliwiać bardzo szeroki zakres regulacji oporu. Zalecane parametry, które zapewnią nam komfortowe łowienie, to minimum 200 metrów pojemności szpuli żyłki 0.35 mm. Dodatkowy atut, na który warto zwracać uwagę przy zakupie kołowrotka, to duży nawój żyłki przypadający na jeden obrót korbki.
Godne polecenia są produkty firmy Cormoran – model Big Boss - 10Pi, który należy do grona bardziej zaawansowanych kołowrotków tej marki, a wyglądem nawiązuje nieco do modeli Daiwy.

Po trzecie żyłka

W przypadku wędkarstwa karpiowego średnica żyłki powinna mieścić się w przedziale od 0.25 do 0.40 mm. Ich wybór zależy od tego, jakie warunki panują nad łowiskiem i jaką technikę połowu stosujemy. Na cieńszą żyłkę łowimy z brzegu i na dalszych dystansach, z kolei na grubszą w bardziej wymagających łowiskach, gdzie polujemy na duże okazy karpi i gdzie istnieje dużo prawdopodobieństwo uszkodzenia żyłki. Warto pamiętać, że cienką żyłkę do dalszego łowienia możemy łączyć tylko z tzw. przyponem strzałowym – odpornym na mocne przeciążenia spowodowane silnymi i dalekimi rzutami.
Żyłka warta kupienia to Maxima Carp & Feeder 0,28 mm i długości 300 m firmy Dragon, idealna do metody odległościowej. Wszystko dzięki dużej wytrzymałości liniowej i na węźle oraz zdolności do łatwego tonięcia. Jej dodatkowy aut to długi nawój umożliwiający walkę nawet z wielką rybą oraz zielony, komponujący się z podłożem, kolor dzięki któremu żyłka jest niemal niezauważalna w wodzie.

Po czwarte akcesoria

Łowienie nie obędzie się oczywiście również bez ciężarków i haczyka. W przypadku ciężarków idealna masa to minimum 60, a maksymalnie 120 gramów. Wybór odpowiedniego haczyka, wbrew pozorom nie jest prostą sprawą, tym bardziej, że to również ważny element naszego zestawu. Bezpiecznym rozwiązaniem jest zatem wybór mocnego i dosyć ostrego modelu, najlepiej znanej i cenionej marki. Warto również postawić na jakość przy kupnie podbieraka, który powinien być duży i mocny – w końcu narażony jest na spore obciążenia. Jeśli chodzi o długość ramion to może ona nawet wynosić więcej niż 1 metr, a siatka podbieraka powinna mieć drobne oczka.

Na koniec dobra przynęta

Nie ma jak kulki proteinowe, które, można chyba śmiało powiedzieć, podbiły serca karpiarzy i są w czołówce najczęściej stosowanych przynęt. Zachwycają różnorodnością wielkości, barw, zapachów, w końcu każdy ma swój indywidualny przepis. Praktyką stało się stosowanie większych kulek jako przynęt – średnio rozmiary te wynoszą 16 - 22 mm, natomiast do nęcenia pozostawiamy sobie mniejsze, najczęściej o średnicy 14-16 mm. Funkcjonuje również swoisty ranking zapachów dodawanych do kulek. W czołówce jest wanilia, truskawka i inne owocowe zapachy, choć popularność zdobywają także dip-y. Nie zapominajmy jednak również o trwałości kulek. Mają wabić karpie, dlatego, co najważniejsze, powinny być trwałe i ścisłe.
Sprzęt karpiowy, to oczywiście jedynie mała część informacji, która pozwala na głębsze poznanie wędkarstwa karpiowego. Jak nęcić rybę, jak ją prowadzić itd. – zasady obowiązujące w tych kwestiach zdradzimy może jednak innym razem…

 


4.4
Oceń
(69 głosów)

 

Sprzęt karpiowy - Dobre wędzisko, kołowrotek i żyłka - opinie i komentarze

karlolm135karlolm135
0
Do łapania karpi jest potrzebny sprzęt o najwyższych wymogach . Nie można używać byle czego . Preferuję do tego najbardziej wędki węglowe kołowrotki firmy jaxon i plecionki . (2008-12-28 21:40)
DysioDysio
0
Wydaje mi się , ze do łapania karpi wcale nie jest potrzebny najlepszy sprzęt. Wystarczy mieć dużo w głowie a na pewno się uda. (2009-01-13 22:43)
mintajmintaj
0
jak ci podejdzie karp 20 kilo na ruskiego teleskopa to strzeli jak patyk sprzet strategia i przyneta jest najwaniejsza.pozdro (2009-01-14 06:50)
spines21spines21
0
lowie od 40 lat zaczynalem bambusami i katuszkami i zapewniam,ze do lowienia naprawde sporych ryb,a szczegolnie karpi trzeba miec i dobry sprzet i dobrze w glowie.i troche pokory dobrze jest miec (2009-02-07 19:57)
mar83mar83
0
Dużo racji jest w opisowej część artykułu lecz wymieniony w nim sprzęt moim zdaniem to kicha  jaką rzadko można spotkać, za tą samą kasę znajdziecie lepsze kije,kręcioły nie mówiąc o żyłkach,ale każdy ma prawo mieć swoje zdanie.Nieprawdaż ?
(2010-07-22 15:03)
RycerzRycerz
0
Osobiście na karpie używam sprzętu Shimano kije i kręciołki a żyłeczkę dragona jak dotąd żadnych problemów nie było uważam że solidny sprzęt to podstawa pozdrawiam.  (2011-01-11 10:13)
latajacymoczykijlatajacymoczykij
0
Jak wedkarz nie zachowa zimnej krwi i nie bedzie myslał intensywnie podczas holowania karpia nie pomoga zadne firmowe pierdoly...
(2011-07-29 11:33)
Karol90Karol90
0
na pewno nie jednemu młodemu 'karpiarzowi' ten artykuł otworzy oczy ;]
(2011-09-01 20:16)
piotrcarppiotrcarp
0
Bez solidnego sprzetu mozna zapomniec o okazach ale do tego trzeba miec jeszcze wiedze i umiejetnosci bo sam sprzet tylko pomaga w lowieniu a nie sam lowi
(2011-11-02 20:18)
u?ytkownik16117u?ytkownik16117
0
popieram słowa PIOTRACARPA (2012-04-26 20:22)
endriu1994endriu1994
0
Powyżej 10 zaczyna sie zabawa ;D (2012-06-23 19:15)
gwozdziugwozdziu
0
W takim artykule tylko brakuje wzmianki o plecionkach ;/ (2012-08-25 18:27)
damian-wojcikdamian-wojcik
0
no jasne (2012-09-02 11:17)

skomentuj ten artykuł