Wędkowanie młodzieży do lat 14

/ 11 komentarzy

Młodzież do lat 14
Jest regulamin, ale dobrze wiemy, iż różne punkty możemy różnie interpretować.

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz
cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
6. Młodzież niezrzeszona w wieku do 14 lat ma prawo wędkować:
a) w ramach uprawnień i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna metodą spinningową lub muchową. Przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
b) w ramach uprawnień stanowiska i dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna, mają prawo wędkować dwie osoby, każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę.
jeżeli opiekun np. tata zabierze na ryby dziecko lub nawet dwoje dzieci to bez żadnych dodatkowych zezwoleń mogą wszyscy troje łowić rybki, każdy na swoją wędkę, trzeba tylko pamiętać o tym aby łowić blisko siebie „w ramach uprawnień stanowiska” oraz pamiętajmy o tym aby w siatce nie mieć więcej ryb niż przewiduje to regulamin „dziennego limitu połowu ryb swojego opiekuna”.
Nie zapominajmy, że w tym przypadku, opiekun ( np. tata a może mama ) musi być członkiem PZW, musi mieć opłacone składki członkowskie oraz mieć wykupione wody.


Inaczej wygląda sprawa z młodzieżą, która jest zrzeszona w szeregach PZW.

3. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do 14 lat oraz
cudzoziemcy czasowo przebywający w Polsce.
5. Członek PZW do 14 lat ma prawo wędkować z następującymi ograniczeniami: w ramach własnego łowiska, zgodnie z limitem ilościowym i wagowym, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.

Te zapisy w regulaminie oznaczają, iż młody wędkarz, poniżej 14 lat, który jest członkiem PZW, (płaci składki i wykupi wody), z punktu widzenia uprawnień do wędkowania jest w pełni samodzielnym wędkarzem, jedyne ograniczenie to takie, że musi być pod opieką osoby do tego uprawnionej.
Prościej to taki młody wędkarz może spiningować lub łowić na dwie wędki tak jak dorośli wędkarze. Ma prawo do własnego stanowiska oraz do własnego limitu ryb. Ograniczenie to opiekun:
„wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.”
Osoba uprawniona do opieki czyli np. dziadek, który nigdy nie widział ryby na oczy, opiekun nie musi mieć żadnych uprawnień związanych z wędkarstwem.
Mam nadzieję, że niektórym młodym wędkarzom, ale nie tylko te informacje się przydadzą i pewne trochę wyjaśnią w/w regulamin.

( Na podstawie Rzecznika Prasowego Z/G PZW)
kuna

 


4.5
Oceń
(26 głosów)

 

Wędkowanie młodzieży do lat 14 - opinie i komentarze

warunwarun
+1
Witam. Super, ze kolega podjal ten temat, bo to nigdy nie wiadomo co i jak. Ale mam jedno pytanko, bo w artykule jakos albo ja zbyt zmeczony jestem albo faktycznie nie zostało to wyjaśnione. Ale do rzeczy. Ide z 7-letnią córką na ryby. Siadamy, ja jedna wędka, ona druga... wszystko jest full legal. Siedzimy i nagle mi odbija, zwijam wedeczke i chce pospiningowac. Moge czy nie moge? Inna podobna sytuacja, ja siedze z wędką a córka chce na bocznego troka okonie postraszyc... może czy nie może? Oto jest pytanie, niestety nadal nie wyjaśnione.

Jakbyś mógł odpowiedzieć, to byłbym wdzięczny.
Pozdrawiam i oczywiście 5. (2009-09-15 19:14)
pik303pik303
0
warun: też się nad tym zastanawiałem i różnie to interpretowałem. Nie jestem znawcą, ale po przeczytaniu wątku:
http://www.pzw.org.pl/home/forum/10/106/spinning
dochodzę do wniosku, że możemy z córką nie tylko spinningować + tradycyjne łowienie, ale możemy nawet spinningować we dwoje jednocześnie (tak to interpretuje po przeczytaniu tematu do końca, szczególnie ostatniej odpowiedzi). Jeśli się mylę, bardzo proszę o sprostowanie. Póki co mam zamiar w przyszłym roku śmigać z córką na wspólne spinningowanie. Pozdrowienia i uważaj, żeby ci córki jakiś dwunastokilowiec do wody nie wciągnął ;P (2009-09-17 20:34)
warunwarun
0
Hehehe teraz to powoli bede musial uważać zeby dwunastoLATEK jej nie wciagnał :D ale jeszcze troche, ma dopiero 7 latek ale druga cora roznie (teraz ma 4 latka) i musze jej na nastepny sezon tez jakiegos kijka przyszykowac :)
Sprobuje sie cos wiecej na ten temat dowiedziec u żródła, moze ktos bezpośrednio z PZW lub straży odważy sie wypowiedzieć na ten temat.

Pozdrawiam

Warun (2009-09-19 15:00)
KYLONKYLON
0
Otóż kol.Stefan się pomylił.Młody człowiek musi mieć opiekuna, który posiada kartę wędkarską.Dlatego,że do 14 roku życia jest członkiem uczestnikiem i posiada legitymacje członkowską,a nie posiada karty wędkarskiej,czyli na nią nie zdawał i logiczne jest to,że nie zna przepisów.Natomiast osoba do pilnowania tego mlodego czlowieka musi posiadać kartę wędkarską czyli musi znać RAPR. (2009-09-26 15:40)
chrupek44chrupek44
0
Mógłby mi ktoś powiedzieć czy mogę łowić na spining i na grunt w wieku 12 lat . Bardzo proszę o przesłanie mi informacji na moje konto. Dziękuje
(2009-10-26 17:55)
szakalszakal
0
Witam,
Panowie ma 7 letniego syna, który rwie się do spiningowania:)) {nie dziwię się:)) }Pytanie może czy nie? i to samo jeśli chodzi o żywca??? Pozdr. (2009-11-30 22:08)
jacekm67jacekm67
0

Witam i pozdrawiam kolegę. Przeczytałem ten wpis i musze stwierdzić, że jest to bardzo dobry temat, Myślę, że na tym portalu powinniśmy głównie myśleć o naszych młodych wędkarzach, zachęcać ich do wędkowania, wpajać im przepisy wędkarskie i uczyć jak się mają zachowywać nad wodą. Powinniśmy też wpajać młodym uczciwość wędkarską a kopiowanie cudzych tekstów i publikowanie ich jako swoich nie jest zbyt uczciwe, chyba, że pod tekstem kolega napisałby, iż jest to tekst skopiowany z takiego adresu  https://wedkuje.pl/wedkarstwo,prawa-mlodziezy-do-lat-14-nad-wodami,12489

(2009-12-23 19:39)
darekgliwicedarekgliwice
0
MaroleMarole
0
Jam mam inne pytanie. Syn (12 lat) ma swoją kartę wędkarską. Ja powiedzmy, że nie mam karty (mam ale nie opłaconą). Jedziemy na ryby. Czy mogę synowi pomagać w wędkowaniu? Czy mogę uczyć go rzucania, holowania ryby? Powiem wprost: czy na opłaconą kartę 12 letniego syna możemy razem wędkować, On na jedną wędkę, ja na drugą wędkę? Jak to widzą przepisy? Co w razie kontroli która zastanie syna z wędką w ręce a obok niego na tym samym stanowisku mnie z drugą wędką? Limit ryb mnie nie interesuje bo i tak wypuszczamy. (2016-06-20 19:06)
PatriXmz2PatriXmz2
0
ja mam 11 lat czy mogę wędkować, mój tata nie ma karty wędkarskiej bo nie łowi ryb a mi się spodobało czy jak wyrobię kartę wędkarską to będe mógł sam łowić ryby a tata będzie patrzył. sgodnie z przepisami od użytkownikaStefan Tomella (2018-04-11 16:59)
halski021halski021
0
Karta wędkarska, a legitymacja PZW, to dwa różne dokumenty. Chyba koledzy mylicie pojęcia, bo wg przepisów w Polsce, kartę wędkarską może uzyskać osoba która ukończyła 14 lat. Jeżeli rzeczywiście 10-o lub 12-o latkom wydano kartę wedkarską, to wg mnie jest ona nieważna, a osoba, która ją wydała może mieć duże problemy w razie, gdy zostanie to ujawnione podczas kontroli nad wodą. Młodzież do lat 14-u może być członkiem uczestnikiem w PZW i mieć legitymację PZW, lecz wędkować może tylko pod opieką wędkarza pełnoletniego posiadającego Kartę Wędkarską. (2018-04-13 16:36)

skomentuj ten artykuł