Zalew Roszków

/ 5 komentarzy / 4 zdjęć


Łowisko, które chcę Wam opisać leży około 5 km od Jarocina, miasta w którym mieszkam. Zalew był już opisany na stronach wedkuje.pl lecz opis ukierunkowany był na ryby drapieżne, a ja chcę opisać to łowisko mając na uwadze białą rybę.

Zbiornik powstał na cieku wodnym Lubieszka w latach 90 – tych. Jego powierzchnia to 34,2 ha, średnia głębokość 2,9 m. Linia brzegowa w wielu miejscach porośnięta trzciną, są jednak odcinki brzegu nie porośnięte i to na nich rozgrywane są zawody wędkarskie. Część zbiornika w miejscowości Siedlemin stanowi tarlisko ryb i jest wyłączona z wędkowania o czym informują tablice. Niedaleko tej strefy znajduje się stanica wędkarska MARIANÓWKA stanowiąca główną bazę podczas rozpoczynania i kończenia imprez sportowych i zawodów wędkarskich. To w pobliżu stanicy podczas zawodów wędkuje młodzież, która dzięki temu jest pod bacznym okiem opiekunów.

Biała ryba poławiana na zalewie to: płoć, krąp, leszcz, karp, jaź. Najczęściej stosowaną metodą połowu jest gruntówka ze sprężyną zanętową lub koszyczkiem. Stosują ją starsi wędkarze ( emeryci, renciści ), którzy w ten sposób odpoczywają nad zalewem. Łupem gruntówki padają karpie oraz leszcze. Sam bardzo chętnie stosuję tą metodę, ale tylko w miesiącach jesiennych od września do końca listopada, gdyż to wtedy udaje się dobrać do skóry dorodnym leszczom. Cały sezon to okres dobrego żerowania krąpia i płoci, które to ryby są głównie poławiane podczas zawodów wędkarskich oraz zwykłego wędkowania. Dobre dobranie zanęty niejednokrotnie skutkuje wynikami w granicach 10 kg podczas 3 godz. zawodów. Trzecia godzina zawodów to czas jazia i leszcza, które to ryby często decydują o wyniku zawodów. Przy trzcinowiskach lub w pobliżu roślinności wodnej, której na zalewie nie brakuje, można z powodzeniem połowić lina i karasia.

Dojazd do łowiska jest prosty, kierujemy się z Jarocina na miejscowość Roszków. Po dojechaniu możemy zaparkować w trzech miejscach : przy tamie, na parkingu przy tzw. „nowej drodze” oraz przy stanicy wędkarskiej. Dla chcących pobyć dłużej nad zalewem oferowane są noclegi w Schronisku Turystycznym Stowarzyszenia „Rodzina – Szkoła – Gmina” , Roszków 59 A, tel. 0665729670.Zalew Roszków opis łowiska:

Akwen: Zbiornik Zalew Roszków - Siedlemin »
GPS: N 51o 56' 24" E 17o 27' 14"
Położenie: Województwo: Wielkopolskie » Powiat: Jarociński » Gmina: Jarocin
Właściciel: Łowiska komercyjne
Regulamin połowu:Regulamin PZW
Noclegi w pobliżu: Jarocin - meteor
Tagi łowiska: WIELKOPOLSKIE ZALEWY

 

4
Oceń
(15 głosów)

Zalew Roszków mapa:- opinie i komentarze

troctroc
+1
W pobliżu tamy bardzo dogodne miejsca na obozowisko (pamiętać należy o utrzymaniu porządku- bardzo wielu kolegów wędkarzy pozostawia po sobie bałagan). Łowisko dosyć ciekawe, obfituje w dorodne okazy leszczy, karpi, karasi, najlepsze moim zdaniem miejsce to zalane koryto Lubieszki około 100 metrów przed tamą- nieodzowne ciężkie zestawy gruntowe oraz solidne nęcenie, najlepiej z łodzi. Polecam z czystym sumieniem tę wodę chociaż bywa kapryśna i to bardzo. Życzę połamania kija- byle nie na kompanie. Pozdrawiam. (2008-08-03 22:08)
użytkownik3użytkownik3
0
czy mozna kapieli? Pozdrawiam (2012-07-07 16:20)
użytkownik207131użytkownik207131
0
mozna kupic pozwolenie na 1 dzień?? (2016-07-13 21:03)
TobekTobek
0
sprawdź na epozwolenia (2016-10-23 09:05)
z@melaz@mela
0
opis spoko tylko przydałoby się zmienic status wody z komenrcyjnej na PZW :) (2018-04-11 18:07)

skomentuj ten artykuł