Jak złowić płoć

/ 3 komentarzy / 7 zdjęć


JAK ZŁOWIĆ WYBRANY GATUNEK RYBY - PŁOĆ

Nasze postępowanie mające na celu złowienie ściśle wybarnego gatunku ryby zawsze będzie związane z głęboką analizą łowiska, a także doborem odpowiedniej zanęty i przynęty. Nie może być dziełem przypadku, chociaż i takowe w wędkarstwie na pewno się zdarzają. Opiszę sposób przygotowania zanęty do pozyskania dorodnej płoci i samego wędkowania w dość ekstremalnych warunkach, gdyż sytuacja dotyczy zawodów wędkarskich z trzygodzinną turą, jeżeli chodzi o czas wędkowania. Nie ma więc tu mowy o dłuższym przygotowaniu łowiska, ale o szybkim przyciągnięciu i utrzymaniu ryby w łowisku przez wspomniany okres. Jeżeli chodzi o składniki zanęty to są one dostępne w każdym praktycznie sklepie wędkarski. Ważne jest moim zdaniem zastosowanie odpowiedniej proporcji.
Składniki zanęty:
1. 1 kg - Traper płoć czerwona.
2. 1 kg - Traper leszcz.
3. ½ z 250g opakowania – atraktor Traper leszcz belge.
4. ¼ z 250g opakowania – traper Coco belge (max).
5. 200g - biszkopt prażony miodowy.
6. 200g - melasa koprowa.
7. ½ litra pinka.
8. ½ litra jokers.
9. ziemia.
10. Glinka wiążąca.
11. ochotka wędkarska

Sposób przygotowania zanęty:
1. Suche składniki wsypać do dużego wiadra i dokładnie wymieszać z kilku godzinnym wyprzedzeniem przed zawodami.
2. Ziemię i glinkę przesiać przez sito w oddzielnych naczyniach.
3. Robaki odtłuścić poprzez płukanie w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i zaprawić odrobiną mieszanki suchej zanęty.
4. Rozcieńczyć w wodzie porcję melasy.
5. Nawilżać stopniowo zanętę przy użyciu zraszacza wodą z łowiska i rozcieńczoną melasą, stale mieszając. Ulepiona kula zanęty podczas rozcierania w dłoniach powinna się bez problemów rozpadać. Po nawilżeniu zanętę dokładnie przecieramy przez sito wędkarskie.
6. Ziemię wykorzystujemy do wymieszania z jokersem, ewentualnie w celu zaciemnienia i dociążenia zanęty.
7. Glinę do zanęty dodajemy w ilości zależnej od głębokości łowiska na jeziorach lub uciągu wody kanały, rzeki.
Kilka słów o sprzęcie. Bat 7m, z żyłką główną 0,12mm i przyponami 0,10mm. Spławik2-3 gramowy w zależności od głębokości łowiska i siły wiatru. Haczyki raczej z długim trzonkiem, umożliwiające założenie dwóch ochotek i jednej, dwóch pinek jako tzw. kanapki. Pinka powinna zapewnić pewniejsze utrzymanie się ochotki na haczyku w przypadku delikatnych brań.
Bardzo ważną rzeczą jest rozpoznanie łowiska przed wędkowaniem. Każdy uskok, skarpa, rynna w przypadku kanału powinna być miejscem naszego szczególnego zainteresowania. Uważajmy też na to jaki rodzaj roślinności wodnej mamy przy dnie i starajmy się wykorzystać każdą większą lukę. Większą płoć znajdziemy zazwyczaj przy dnie, kładąc przynętę bezpośrednio na dno lub umieszczają ją lekko nad dnem. Sam system nęcenia polegać powinien na umieszczenia najpierw kilku kul zanęty z pinką, a następnie jokersa w kulach z ziemią. Osobiście staram się nęcić na spławik i w rejonie spławika w kole o promieniu do 1,0 metra. Donęcanie w trakcie łowienia odgrywa ważną rolę. Jokers z ziemią dodawany regularnie nawet w przypadku brań, powinien nam zapewnić utrzymanie ryby w łowisku. Sposób na zanętę i wędkowanie został potwierdzony podczas ostatnich zawodów o mistrzostwo koła w dniu 21.05.2011r. Oczywiście zdjęcia w załączeniu. Płocie które weszły w łowisko miały w granicach 20-25dag. Zachęcam do skorzystania z propozycji składu zanęty. Za każdą informację zwrotną będę wdzięczny.

Tekst zgłoszony na konkurs wedkuje.pl

 


4.1
Oceń
(27 głosów)

 

Jak złowić płoć - opinie i komentarze

pstrag222pstrag222
0
świetny wpis na pewno wykorzystam twoje rady.
i na pewno przydadzą się innym
zostawiam ***** i pozdrawiam pstrag222
(2011-05-23 08:01)
aszumikaszumik
0
dziękuje pomogło mi to
(2011-05-24 21:18)
leszcz12leszcz12
0
pomogło dzięks
(2011-06-23 14:12)

skomentuj ten artykuł