Jak Złowić Tołpygę

/ 5 komentarzy

Pierw może przybliżmy sobie warunki bytowania ryby jaką jest tołpyga . W odróżnieniu od wielu gatunków ryb bytujących w naszych wodach tołpygę można zaliczyć do ryb toni , a więc trzymających się daleko od brzegów , a do tego bardzo ostrożnych i płochliwych . Charakterystyczną cechą tego gatunku jest też skłonność do przebywania w tych rejonach gdzie występuje umiarkowany przepływ wody.

Sposób Łowienia

Łowiąc z brzegu należy nastawić się na lokowanie zestawów w dużych odległościach od miejsc w których się znajdujemy . Stosujemy zarówno odległości owe zestawy spławikowe jak i tradycyjne gruntówki karpiowe z koszyczkami zanętowymi. Warunkiem powodzenia jest zanęcenie łowiska . W wodach stojących stosujemy zanęty mocno rozdrobnione które formowane w kule przy zetknięciu z wodą rozpadają się tworząc chmurę zanętową , w wodach wolno płynących do zanęty dodajemy klej do zanęt w takiej ilości aby zanęta na dnie dobrze pracowała . Do zanęty możemy dodać pinki i większe białe robaki , larwy ochotki , niewielkie czerwone robaki . Jako przynęta będą skuteczne białe i czerwone robaki zakładane pojedynczo lub po kilka na haczyk. Jeżeli wcześniejsze obserwacje wskazują takie miejsce przebywania tołpygi gdzie możemy dotrzeć tlko łodzią , posługujemy się wędkami spławikowymi pozwalającymi na penetrowanie różnych warstw wody znajdującej się w granicach chmury zanętowej.

Łowienie na spinning

Duże ponad 20 kilogramowe okazy tołpygi łowione są przez wędkarzy na spinning zawsze w jasne księżycowe noce na niewielkie błystki obrotowe bądź wahadłowe a najczęściej na rozmaite wcale nie takie małe gumki białe lub seledynowe . Tołpygi okazałych rozmiarów łowiono zarówno w styczniu jak i w październiku i listopadzie.

 


4.3
Oceń
(15 głosów)

 

Jak Złowić Tołpygę - opinie i komentarze

zd220368zd220368
0
mam pytanie złapałes wiecej tołpyg na spining czy sławik (2010-02-23 14:17)
przybysz3020przybysz3020
0
Ja złapałem jedną tołpygę na spławik :)
(2010-02-23 19:01)
wedkarzwedkarz
0
czesc , zazwyczaj topłyg łowi sie na spinning , bo sie o nia zachacza , a na spławik trudno złowić , bo ona najchetniej je glony i rosliny w wodzie .. Pozdrawiam (2010-02-27 21:41)
jakubopijakubopi
0

wedke bu złamała spławikowa


(2011-11-02 09:32)
mlody13mlody13
0
siemka, mam pytanie mam ochotę wybrać się do znajomych na staw staw jes t dość spory jednak nie za głęboki właściciele mówili że powinny być tam takie pomiędzy 8-10 kg na co mam je złapać i jak ? na co i kiedy (2012-07-18 21:10)

skomentuj ten artykuł