Łowienie karpi na drgającą szczytówkę

/ 8 komentarzy

Czy znacie to beznadziejne uczucie?Doskonale wiemy,że w łowisku są dorodne ryby,a my nie możemy im nic zrobic.Z sytuacja taka zetknołem się ostatnio nad pewną rzeka kolo mojej miejscowosci.Karpie były tak podejzliwe, ze złowienie chociarz jednej sztuki graniczyło z cudem.Najbardziej było denerwójące to,że codziennie miałem mozliwos obserwowania żerujących ryb i podziwiania imponujących skokówwyskoków nad wodę.przez cały czas myślałem tylko o tym ,jak złowic którąś z nich.Nie wiedziałem tylko jak. Na 'normalny' zestaw karpiowy z żyłką 0,30mm i przynętą na włosku,szansa na branie była równa zeru.Zgoda,jak do tej pory skubniec miałem sporno,ale nic więcej.

Karpie bezbłednie wyczuwaly opór stawiany przez zyłke i natychmiast wypluwały przynęte.Po wielu nie udanych próbach zrezygnowałem w końcu z tak nieefektywnego sposobu łowienia.Po przemyśleniu sprawy doszedłem do wniosku, że jedyną metodą przechytrzenia ostrożnych ryb jest łowienie na bardzo finezyjny zestaw, tak delikatny, że żaden wędkarz o 'zdrowych zmysłach' nawet by o tym nie pomyślał. Jedynie co mi przyszło do głowy, to wędka typu winkelpicker. Zdawałem sobie sprawę, że taki zestaw bedzie o wiele za delikatny na karpie, ale cóż miałem zrobic...

PIERWSZA PRÓBA

Pewnego ranka zasiadłem na stołku nad wodą i zarzuciłem zestaw z drgającą szczytówką. wędzisko odłożyłem na podpórki równoległe do brzegu, wyostrzyłem żyłkę, a prąd lekko przyginał szczytówkę. przez długi czas nic sie nie działo i na pierwsze branie musiałem długo czekać. ąlez to było delikatne skubnięcie -szczytówka lekko sie przygieła i zastygła bezruchu. Już chciałem zacinac ,gdy-cholera-szczytówka wyprostowała się, a to oznaczało że karp puścił przynętę.

NIESAMOWITY HOL

Branie! dokładnie takie samo skubniecie lekko przyginając szczytówkę wędki. zacinam z wyczuciem, ale nic sie nie dzieje. Na drugim końcu żyłki zupełna cisza, jednak instyktownie czuję, że mam rybę.po długim holu ryba w końcu wylądowała na brzegu.

 

3.4
Oceń
(65 głosów)

 


Wedkuje.pl poleca

 

Łowienie karpi na drgającą szczytówkę - opinie i komentarze

RufinRufin (2010-11-29 17:38)
0
Fajna rybka na bardzo delikatny zestaw zapewne dostarczyła wiele emocji,które na długo zostaną w pamieci.Owe emocje zmotywują do dalszego działania i kombinowania z różnymi zestawami,aby częściej łowic piękne i bardzo ostrożne ryby.
pmizera87pmizera87 (2010-11-29 19:04)
0
Na drgającą szczytówkę karp chętnie bierze, ale też bardzo często za płytko się zahacza i spina się:) Skuteczność holów 25%.
mario117mario117 (2010-12-02 16:53)
0
Długo oczekiwane branie i proszę bardzo ładna rybka. Hol pewnie pełen emocji i niepewności:). Gratulację
rafkazrafkaz (2010-12-04 21:24)
0
Gratuluję tak pięknego okazu i pozdrawiam!!!
miecz-gazmiecz-gaz (2010-12-08 11:27)
0
Od wielu lat wędkuję na drgającą szczytówkę i dodam tylko tyle że to jest dla mnie nadal  twierdząc -,, BAJKA" ( coś pięknego).Używam ciężkich federów na rzekę - WARTA-.
szczapszczap (2010-12-29 11:36)
0
Myślę że postąpiłeś słusznie bo nie ma nic gorszego niż bezmyślne siedzenie ,zmiana metody i na efekty nie trzeba czekać - gratulacje.
fishmanfishman (2011-01-08 15:54)
0

o fajnie że rozgarneliście ten temat akurat ja przepadam za lekkimi zestawami do karpi stosuje picery jeden 3 m a drugi 2,80m o g wyrzutu do 20, kołowrotki z wolnym biegiem rzeby ryba przy braniu mogła wysnówac delikatnie żyłke, ja najczęściej urzywam żyłek o przekroju od 14mm- 18mm łowie tymi zestawami przewarznie karpie,liny ,leszcze i karasie.<pozdrawiam>.

 

użytkownik60849użytkownik60849 (2011-02-15 20:31)
0
Artykuł trochę nie będę ukrywał jak dla mnie cieniutki. Jednak brawo za rybę. Wiem jak to jest jak się łowi na feeder. Niesamowite uczucie. Pozdrawiam.

skomentuj ten artykuł

Zobacz podobne wpisy


 
Aplikacja