Porady spławikowe Gutkiewicza

/ 26 komentarzy

Przedstawiam kolejną porcję odpowiedzi na przesłane do mnie pytania:
Mam pytanie odnośnie namaczania zanęty. Jestem początkującym wędkarzem spławikowym i można powiedzieć, stawiam dopiero pierwsze kroki w metodzie spławikowej. Moje pytanie dotyczy tego, czy jest jakaś proporcja ilości wody wlanej do zanęty np. na 'X' kg lub litr zanęty, należy wlać 'Y' litr wody. Czy robi się to powiedzmy 'na oko' ? I czy proporcja ta dotyczy samej zanęty czy wymieszanej już z gliną/ziemią?

Nie ma ścisłych proporcji, co do namaczania zanęty. Zanętę namaczamy oczywiście bez gliny, glinę dodajemy już do mokrej zanęty. Ja zazwyczaj robię to w ten sposób, że zachlapuję ręką, przy tym cały czas dolewam wodę i cały czas mieszam. Zanęta musi odstać 10 min, po czym ponownie ją domaczamy.

Z opowieści słyszałem, że łowił Pan u nas w Łukowie woj. lubelskie na zajeździe Zimna Woda, to duży, płytki zbiornik bardzo porośnięty. Czy to prawda? Jeżeli tak, to bardzo bym pana prosił o mała radę jakiej zanęty tam użyć? Głębokość około 1m. Dodam, że jest tam dużo karpi, a zbliżają się zawody. Bardzo proszę o jakieś wskazówki. Będę łowił do 6metrów od brzegu na grunt 80 cm.

Tak, faktycznie tam łowiłem. Nie ma uniwersalnej zanęty, ponieważ na każdej wodzie stosuje się co innego. Do zanęty karpiowej warto dodać konopie, pod każdą postacią. Można dodać garść kukurydzy, bo to przytrzymuje karpie w danym miejscu. Warto dodać do zanęty pelet. Podstawa to konopie, kukurydza, ewentualnie biały robak z kukurydzą.

Zwracam się z pytaniem dotyczącym tzw. wyważenia wędziska, mającego podobno niebagatelne znaczenie przy doborze kołowrotka. pytanie brzmi następująco: czy kołowrotek o wadze 315 g o pojemności szpuli 0,20 mm /200 m bądź też typowo 'matchowy' kołowrotek o masie 312 g ( konkretnie browning backfire 640 match fd ) może pasować do 5 metrowego , mocnego wędziska a la 'bolonka ' , o masie 360 g i średnicy blanku 21 mm? rękojeść wędki jak w przypadku każdej bolonki czy bata – jest 'przedłużeniem blanku. Kij nie posiada rękojeści korkowej, piankowej czy innej w pobliżu, które osadzony jest zatrzask? Jeżeli istnieje taka możliwość, to bardzo uprzejmie proszę o pomoc w tej sprawie.

Do takiego wędziska nadaje się niemal każdy kołowrotek. Kołowrotek Machowy ma dwa przełożenia, więc jeśli ktoś musi się spieszyć, wybiera taki. Osobiście do odległościówek małem zawsze szybkie kołowrotki z przełożeniem co najmniej 5:1, identyczne stosowałem do bolonek.

Mam do pana kilka pytań odnośnie połowu płoci.
1. Jaką zanętę domowej roboty z dość prostych i dostępnych składników polecił by mi Pan? Dodam, że łowię na rzece o słabym uciągu. Jest ona nie wielka. Mam już kupioną zanętę trapera na płocie.
2. Czym możemy urozmaicić taka przynętę. Zastanawiałem się nad kukurydzą, ale nie wiem czy takie ziarenka jakie są, będą nie za wielkie. W tej rzece są dość spore płocie, bo kiedy zacząłem łowić, to raz przydarzyła mi się taka 60g, ale od tamtej pory nie złapałem ani jednej?
3. Jaką metodę by mi Pan polecił - spławik czy grunt? Dno jak widziałem nie jest muliste i nie głębokie.
4. Co mam założyć na haczyk- czy biały robak czy czerwony albo może jeszcze coś innego?
5. Na ryby chcę się wybrać w poniedziałek, bo jak już zauważyłem wtedy będzie najlepsza pogoda. Czy w związku z tym musze wybrać jakąś odpowiednia porę dnia?
6. Przygotowałem już jakieś dodatki. np bułkę tarta z herbatnikami oraz kaszę gryczaną i karmę dla rybek akwariowych. Czy to będzie dobre?
Bardzo chciałbym choć niewielką rybkę złowić, gdyż nie chce wyrzucać całej zanęty na darmo.


Co do zanęty, to idealna będzie zanęta GMS płoć, to naprawdę najlepsza zanęta, z którą startuję na wszystkich zawodach. Taką zanętę można urozmaicić dodając konopie prażone, kukurydzę czy biszkopty. To takiego połowu polecam oczywiście spławik, łowienie gruntówką płoci jest trudne, ponieważ płoć rzadko żeruje przy dnie. Przynęta w jej przypadku musi być 5-10 cm nad dnem. Na haczyk załóż czerwonego robaka, który jest atrakcyjniejszy dla ryby. Pora dnia oczywiście ma znaczenie. Grubsze płocie biorą najczęściej rano i wieczorem, w środku dnia złapiesz drobne okazy. Co do karmy dla rybek akwariowych, to nie należy jej stosować. Zawiera ona antybiotyki, różne wspomagacze, które nie wabią ryb żyjących w naturalnych warunkach. Nie słyszałem też, aby ktokolwiek dodawał do zanęty kaszę gryczaną. To zły pomysł.


W tym roku zaczynam swoją przygodę z wędkarstwem gruntowym. Będę łowił nad jeziorem Rybnickim, gdyż mieszkam niedaleko niego. Czy mógłby mi Pan dać kilka cennych rad. Zwracam się do Pana w tej sprawie gdyż słyszałem, że Pan dobrze zna tamto łowisko.

To jest specyficzny zbiornik, ponieważ wpada do niego ciepła woda. Aby móc dobrze połowić trzeba po prostu znaleźć miejsce, gdzie ta ciepła woda aktualnie jest, ponieważ tylko tam przebywają ryby. Miejsce wskaże nam idealnie wiatr, tzn. musimy zwracać uwagę, w którą stronę wieje wiatr i tam łowić.


Mam pytanie o glinę SENSAS ARGILE HUMIDE. Czy jest jakiś jej podobny zamiennik, ale tańszy? Kolega polecił mi ją na zawody, ale jest droga. Radził, by dodać do niej ochotkę 0,75 l , 2 kg gliny tajfun i 1 kg rozpraszającej Gut Mix i 1 kg wiążącej. Co Pan o tym sądzi? Kolega zaproponował mi, abym raz spróbował nęcić samą ochotką z tą gliną. Do zanęty osobno miało by być tylko 1 kg gross gardons, 1 kg z 2 kg gliny rozpraszającej i zero pinki w zanęcie w obawie, że podejdzie tylko drobny okoń. Jakie ma Pan propozycje? Już wiele zanęt przetestowałem i chciałbym się czegoś nowego nauczyć.

Spróbuj gliny Gutmix, bo sprawdza się na zawodach. Do wyboru masz zarówno glinę rozpraszającą i wiążącą. To, co dodać do gliny zależy od zbiornika. Ochotka z gliną na pewno jest skuteczna – dodam, że w 8 na 10 startów w zawodach taki mix działał. Musisz przede wszystkim dobrze znać zbiornik, bo czasami wystarczy tylko to, a czasami potrzebna jest jeszcze zanęta. Ja bez zanęty wygrałem swoje pierwsze Mistrzostwo Polski.

Chciałem poprosić Pana o poradę w sprawie przygotowania się na zawody. Moje łowisko, na którym będę walczył, to jezioro o głębokości maksymalnej do 7m i właśnie na tych warunkach przyjdzie mi łowić. Dno tego łowisko jest twarde, w niektórych miejscach porośnięte roślinnością podwodną, jednak zdarza się to niezwykle rzadko. Ryby jakie tam występują to głównie płoć i wzdręga oraz ukleja. Są też dość duże jazie dorastające do 35 cm. Chciałbym nastawić się podczas tych zawodów na płoć, gdyż jest jej tam bardzo dużo i dorasta do 30 cm. Do dyspozycji mam baty o długości do 7m oraz odległościówkę. Jaką zanętę użyć na takie warunki i jak się przygotować na takowe rozgrywki ?

Co do uklei, to nie łowimy ich z gruntu, na takim zbiorniku, ponieważ przebywają one 80 cm pod powierzchnią, inne ryby raczej bliżej dna. Musisz zrobić zanętę i dodać do niej glinę, aby ją dociążyć, ponieważ na 100 proc. ta woda „chodzi”. Taka zanęta musi od razu pójść do dna. W przypadku, gdy nastawiasz się na płocie polecam zanętę płociową GMS płoć, moim zdaniem to najlepsza zanęta na rynku.


Panie Edmundzie jakiej firmy żyłki Pan poleca? Chodzi mi o metodę gruntową,, żyłka 0,18-0,20, oraz haczyki na lina, płoć i leszcza?

Z żyłek polecam modele Sensas, ponieważ trzymają parametry, to co jest napisane na opakowaniu sprawdza się w praktyce. Co do haczyków, to moim zdaniem najlepsze są japońskie, np. Gamakatsu.

Jaki jest najlepszy zapach na płoć?

Najlepsze są naturalne zapachy, takie jak konopie, kolendra. Nie może być ich jednak w nadmiarze, żeby zapach nie był za ostry, dlatego kolendrę można np. połączyć z wanilią.

 


4.6
Oceń
(127 głosów)

 

Porady spławikowe Gutkiewicza - opinie i komentarze

klepa87klepa87
0
fajnie ze pojawiajasie taki putanisa i ze Pan Edmund chce na nie odpowiadac! ciekawi mnie tylko gdzie (na jakiej stronie) mozna je zadawac?? pozdro
(2010-04-21 15:12)
minusminus
0
nie wszystkie odpowiedzi są obiektywne, polecanie swoich własnych wyrobów jako najlepszych i niezastąpionych może wprowadzać w błąd wielu początkujących wędkarzy. Stosując zanętę GMX może się okazać się że wracamy do domu o kiju, a inni łowią rybki używając np. Dragona. Zacznie się taki młody wędkarz zastanawiać co źle zrobił i oczywiście nie wpadnie na pomysł zmiany zanęty ponieważ wyczytał opinię eksperta że ta jest najlepsza na świecie na płocie. Panie Edmundzie ten portal nie służy do promowania swojej marki, od tego są reklamy płatne.
(2010-04-21 15:29)
RoolRool
0
dobrze musi sie pan znać na wędkarstwie. Miło ze udziela pan odpowiedzi na pytania mniej doświadczonym wędkarzom daje 5 ;]
(2010-04-21 15:54)
lech9791lech9791
0
Naprawdę daje Pan dobre rady i widać, że mamy do czynienia z profesjonalistą, ale ta reklama... Przecież człowiek pytał o "zanętę domowej roboty z dość prostych i dostępnych składników"...
Pozdrawiam.
(2010-04-21 17:02)
ricardoricardo
0
Witam!!!! Bardzo dobry artykuł i porządne rady godne "Mistrza".Pozdrawiam.
(2010-04-21 18:08)
33kuba33kuba
0
Ja też uważam że są to dobre rady i czasami warto kogoś się poradzić niż ruszać w ciemno na ryby i to na nieznany akwen
(2010-04-21 18:15)
1967ab1967ab
0
tak się składa że w niedzielę będę miał zawody na podobnym zbiorniku, gdzie też jest dużo karpia z jesiennego zarybienia i sprobje coś z tych podpowiedzi wykorzystać
(2010-04-21 18:54)
Waldi FishWaldi Fish
0
Miło popatrzeć na te wspaniałe okazy leszcza w ręku Mistrza. Porady przeczytałem z wielką uwagą i na pewno wiele z nich będzie dla mnie, jak również innych wędkarzy, bardzo pożytecznych. Co do faktu, że Mistrz zaleca wędki Sensasa, czy też inne wyroby, których jest dystrybutorem, to nie widzę w tym niczego zdrożnego. Testował te produkty, więc prawdopodobnie są dobre, a jeśli ktoś nie chce, nie musi ich kupować. Dziwne byłoby, gdyby ktoś z Was będąc na miejscu Pana Gutkiewicza, nie polecał swoich produktów tylko konkurencji.
(2010-04-21 20:23)
grzesiek1999grzesiek1999
0
Warto przeczytać i zapamiętać porady pana Edmunda.Teraz można śmiało ruszać z wędką na ryby.Pozdrowienia dla"mistrza".
(2010-04-21 20:50)
musiek93musiek93
0
Miło czytać takie artykuły, z których wiele możemy się nauczyć. Napewno spróbuję użyć na zawodach zanęty płociowej o której Pan mówił. Daje 5 i oczywiscie pozdrawiam : ]
(2010-04-21 21:04)
u?ytkownik24522u?ytkownik24522
0
Okazy panie Edmundzie ładne , ale sposób ich trzymania to istne ........... nie dokończe .Pozdrawiam. (2010-04-21 21:50)
u?ytkownik16122u?ytkownik16122
0
Wychudzone .
(2010-04-21 22:25)
u?ytkownik695u?ytkownik695
0
Dziękuję Panu za odpowiedź . Pozdrawiam .
(2010-04-22 15:09)
u?ytkownik695u?ytkownik695
0
Co się Wam nie podoba w takim sposobie trzymania ryb ? Może lepiej bawić się w dokładne pomiary , ważenie i sesje fotograficzną z użyciem środka antyseptycznego i maty karpiowej  ?( śmiech ) . Swoją drogą należy podkreślić fakt iż rady Pana Gutkiewicza dla wielu z nas mogą okazać się przydatne w praktyce  zaś insynuacje kilku malkontentów są w tym przypadku co najmniej nie na miejscu .
(2010-04-22 15:17)
minusminus
0
rady radami a marketing swoją drogą (śmiech)
(2010-04-22 16:50)
The Piterson12345The Piterson12345
0
no mistrz udzile odpowiedzi na pytania , super ;) ja też moge panu parę zadać? jak ktoś wie jak niech do mnie napisze ;) ! oczywiście pozdrowienia , i powodzenia w zawodach , niech rady się przydadza ;) (2010-04-22 20:35)
u?ytkownik16122u?ytkownik16122
0
Śmiech .
(2010-04-22 22:37)
u?ytkownik695u?ytkownik695
0
Najpierw błaga , żebrze , skomli , prosi o radę po czym nasyciwszy się już  zdobytą wiedzą - krytykuje i prowadzi polemikę - ot i cały Polak .
(2010-05-11 22:59)
u?ytkownik46924u?ytkownik46924
0
Cały, dobry Pan ,,Gucio,,. Cenne rady, zarazie jedyna osoba której ufam. (2010-07-13 11:32)
odpal123odpal123
0
ja dolewam wody jeziorowej bo jest najlepsza a na 1kg lub 2kg to dolewam na oko ale też nie może być za sucha ani za rzadka musi być tak w miarę taka żeby ulepić kule i żeby się nie rozleciała w locie !!!!! (2010-07-14 22:58)
ukyuky
0
Być może nie jestem wielkm mistrzem takim jak pan Edmund, ale sam robię sobie zanęty z przeróżnych składników. Gdybym wiedział jak i gdzie to bym chciał podac panu Edmundowi skład zanety której używam w tym roku na zawodach. A tak propo tej niby reklamy, to że pan Edmund wymienił te produkty to może oznaczać że zależy mu na tym aby każdy kto zapyta go o radę, wykorzystał ją z jak najlepszym skótkiem. Mogę się założyć że każdy by wolał łowić kijem sensasa niż np. dragona. Pozdrawiam i czekam na odp. dotycząca sposobu  skomunikowania się z panem Edmundem. (2010-07-19 21:51)
mlotek2222mlotek2222
0

Świetny artykuł ,fachowe porady dodne mistrza

Pozdrawiam i połamania kija

(2010-11-17 11:37)
BillBill
0
@uky, ja napisałem do pana Edmunda Gutkiewicza swoje pytanko na PW w jego profilu. Otrzymałem na stawiane zagadnienie odpowiedź w jednym z jego wpisów. Więc jak chcesz to napisz do pana Gutkiewicza na PW - mi odpowiedział, odpowie pewnie i Tobie.
(2010-11-27 16:08)
miecz-gazmiecz-gaz
0
Witam serdecznie wszystkich. Osobiście jestem zwolennikiem wędkowania na zanęty i przynęty pochodzenia  z nabrzeża danego łowiska.A jeśli jest to rzeka to po paru dniach karmienia np.pszenicą, kukurydza to rybka się tak nauczy jak piesek do aportu.Wędkuję nad Wartą blisko mostu Rocha-nowy i po trzech dniach podkarmiania zasiadam z flotem 6-m i tym co karmiłem to samo na hak .Zestawy nie tęgie spławik 2-2,5 gr. , Z główna 18, przepon 16 ,hak 18, z reguły kupne wiązane bo już nie te sprawne palce no i wzrok.Blisko brzegu gdzie woda na dołkach zawraca i wolno spływa w nurt.Prowadzę zestaw tak by omijać przeszkody denne z przytrzymaniem zestawu wówczas nurt unosi zestaw nieco wyżej i delikatnie go ponownie przeprowadzam nad przeszkodą.Jeśli chodzi o efekty to leszcze 1,5 -2 kg,płoć od20-30 cm. i jaż nie gorsze 30-stki i więcej.Złotych środków niema a frycowe i tak trza zapłacić. (2011-02-25 15:45)
adams2adams2
0
Gdzie mogę kupić pański miód w proszku? (2011-04-03 21:32)
Lukasz195Lukasz195
0
Jeśli pan Edmund się nie obrazi dodam taki mały przepis na tanią zanętę ukierunkowaną na płoć a także leszcza na wodę stojącą lub wolno płynącą którą sam opracowałem i testowałem na łowiskach także podczas zawodów. W zależności od pory roku podam dwa przepisy pierwszy na wiosnę (sprawdza się także latem) OD RAZU OSTRZEGAM ŻE SĄ TO ZANĘTY PRACUJĄCE GŁÓWNIE DO POŁOWU MAŁYCH I ŚREDNICH RYB a tak jak to napisała pewna osoba w poście do pana Gutkiewicza chciała by złowić choć małą rybkę!!!! Potrzebne komponenty na 0,75 kg zanęty to : 0,3 kg mąki kukurydzianej , 0,2 kg drobno zmielonej suchej bułki, 0,1 kg zmielonych wafli (takich cienkich bardzo kruchych w kratkę ), 0,05 kg bardzo drobno zmielonych płatków owsianych , 1 czubatą łyżeczkę do herbaty anyżku oraz 0,1 kg wysuszonej ziemi z kretowiska uprzednio oczyszczonej z korzeni i innych zanieczyszczeń wszystkie składniki dokładnie mieszamy na sucho i stopniowo małymi porcjami dodajemy wodę z łowiska ,odstawiamy zanętę na pół godziny do wchłonięcia wody (to naprawdę konieczne) dowilżamy do ostatecznej konsystencji i przecieramy przez sito. Do zanęty na lato nie dodaję anyżu lecz zastępuje go wanilią inne składniki się nie zmieniają.                                              Życzę owocnych łowów z wędkarskimi pozdrowieniami Łukasz  (2011-08-17 23:32)

skomentuj ten artykuł