Spinning to co mnie nakręca

/ 3 komentarzy / 7 zdjęć


Kilka porad dla początkujących spinningistów. Jedną z moich ulubionych metod łowienia jest spinning, jest to metoda polegająca na odpowiednim prowadzeniu sztucznej przynęty,oraz prezentacji jej rybą drapieżnym w taki sposób aby je sprowokować do ataku. Wraz z pojawieniem się przynęt silikonowych, mini obrotówek i małych woblerków, coraz częściej na spinning można złowić białe ryby np. leszcza,brzanę czy płoć.

Do najpopularniejszych ryb łowionych metodą spinningową należą: szczupak, sandacz , okoń , kleń , jaź , pstrąg, troć, łosoś, głowacica i sum. Bardzo ważnym elementem w tej metodzie połowu jest dobór odpowiedniego sprzętu.

Do spinningu używa się wędek przeważnie dwu lub trzyczęściowych, rzadziej teleskopowych,o długości od 1.80m do 3.20m. W szczegulnych okolicznościach można zastosować dłuższe np. 3.60 lub 3.80m. Wędzisko dobieram wagowo do rodzaju i wagi przynęty,jaką zamierzamy łowić.
Pod tym względem wyróżniamy wędziska: -ultra lekkie- od 0,5-10g, wędziska ultra lekkie używa się zazwyczaj do połowu okoni na małe przynęty silikonowe tzw. paprochy i metodą bocznego troku. Wędki te charakteryzują się bardzo czułą szczytówką,która informuje nas o braniu ryby i jednocześnie nie pozwala zorientować się rybie o nienaturalnym pochodzeniu przynęty.

Lekkie- 2-15g ,wędziska lekkie używa się do łowienia tzw. białych drapieżników np. jazi,kleni. Jeśli wędzisko posiada szczytową część pomalowaną na jaskrawy kolor,to służą do łowienia na przynęty silikonowe tzw. metodą opadu. A jeżeli wędka ma szczytówkę w kolorze wędki,to należy ją stosować do połowu na przynęty twarde,małe coblery, obrotówki itp.,ale nie wyklucza tego,że tych wędzisk nie będziemy mogli użyć jako bardziej uniwersalne i stosować je zamiennie.

-średnie - 10-30g, wędziska średnie należą do najbardziej uniwersalnych wędek. Można nimi łowić okonia,jazia,klenia,szczupaka i sandacza.

-średnio ciężkie -15-40g, wędzisk średniociężkich ogólnie stosuje się do połowu szczupaka i sandacza, na cięższe przynęty gumowe,duże woblery i wahadłówki.Łowić można na nie także trocie i łososie.

-ciężkie- 20-80g i cięższe,wędziska ciężkie to wędziska stosowane przeważnie do połowu sumów na duże ciężkie przynęty.

Długość wędziska dobieramy do rodzaju łowiska. Na dużych rzekach nizinnych np. jak Wisła używam wędzisk o długości . 2.70-3.20m. Na mniejszych rzekach np.Raba używam wędziska o długości. 2.40-2.60m. Zaś na łowiskach pstrągowych odpowiednia będzie wędka o dł. 2.10m. Na jeziorach odpowiednią długością będzie:
-do połowu z brzegu 2.40m
-do połowu z łodzi lub pontonu 2.10m.

Dla początkujących wędkarzy polecam wędziska z włókna szklanego. Wędziska te są bardziej odporne na urazy mechaniczne od wędzisk z włókna węglowego i są zdecydowanie tańsze.
Jeśli chodzi o kołowrotek,to do spinningu najpopularniejsze są kołowrotki o stałej szpuli , natomiast rzadziej stosuje się multiplikatory.polecam kołowrotki,które posiadają conajmniej dwie szpulki. Kołowrotek do średniego spinningu powinien nawijać conajmniej 100 m żyłki lub plecionki o średnicy0.30 mm. Zalecane jest kupienie kołowrotka,który posiada nie mniej niż cztery łożyska kulkowe. Ma to wpływ na trwałość kołowrotka i lepiej zakupić nieco droższy na kilka sezonów,niż tańszy i wymieniać go dwa razy w sezonie. Kołowrotek powinien być też odporny na urazy mechaniczne i działać bez względu na panujące warunki atmosferyczne. Tak juz na zakończenie to dobry sprzedawca nie wciśnie nam szmelcu,ale zaoferuje to,co potrzeba nam w danej chwili.

Wśród większości spinningistów toczy się spór co wybrać żyłkę czy plecionkę? Jak wiadomo każdy towar ma swoje dobre i złe strony. Plecionka jest produktem o dużej wytrzymałości w porównaniu z żyłką,przy tej samej średnicy. W niektórych przypadkach mała rozciągliwość plecionki odgrywa dużą rolę podczas połowu sandacza z opadu,gdy brania trzeba intensywnie obserwować na szczytówce wędziska. Wcześniej wspomniana wytrzymałość nie raz może wędkarzowi zaoszczędzić dużo przynęt z naszego pudełeczka. Natomiast zaletami żyłki są mała widoczność w środowisku wodnym,co pozwala na jej stosowanie do połowu bardziej płochliwych ryb,oraz spora rozciągliwość,która pozwala nie tylko mniej doświadczonym wędkarzom niwelować błędy podczas holu ryby. Ja mam w kołowrotku nawiniętą jedną szpulę z plecionką,a drugą z żyłką i stosuję je zamiennie w zależności od zaistniałych sytuacji.
Powodzenia udanych połowów.

Tekst przygotowany na konkurs wędkuję .pl

 


4
Oceń
(28 głosów)

 

Spinning to co mnie nakręca - opinie i komentarze

hubihubi
0
Dobry pouczajacy artykuł dla nowych adeptów spinera no i jeszcze jedno nigdy nie liczcie kilometrów jakie bedziecie pokonywać za tą jedna najwiekszą połamania nie kończe pozdrawiam. (2009-02-24 21:32)
bodzio0711bodzio0711
0
witam. Fajny artykulik,ale nie do końca zgadzam się z tobą co do podziału lekkich spiningów,po pierwsze kolorowa szczytówka wcale nie musi oznaczać wedki do łowienia z opadu po drugie podział ta według gramatury nia zawsze odzwierciedla to do czego ta wedka ma służyć np. dzisiaj miałem w reku shimano ,alivio do 15g i moim zdaniem tą wędką można rzucać cięższymi przynętami,sam na pstrągi mam kijek który opisany jest jako 30g a moim zdanien to w tym wypadku właśnie jest kij do 15g więcjak sam widzisz opis kija to rzecz względna,jedyny sposób na sprawdzenie kijka to wypróbowanie go nad wodą i wtedy najlepiej określić przydatnośc wędki do danego rodzaju połowu. (2009-02-24 21:47)
karoltsu1karoltsu1
0
Z tym podzialem na gramature wyrzutowa to zbytnie uproszczenie.Sam mam 2m wzrostu i spinn 3m nie jest przeszkoda,ale dla 160cm wedkarza juz jest.Dobierajac dlugosc kija nie pomijajmy wzrost wedkarza.Artykul na+4,pozdrawiam. (2009-09-30 23:41)

skomentuj ten artykuł