Spinning za sumem na głębokiej wodzie

/ 16 komentarzy / 3 zdjęć


Spinning na głębokiej wodzie.


Witam.
To nie będą jakieś tam wielkie mądrości tylko skromne moje doświadczenia.
Podczas wielu wypraw czy to z bratem czy z kolegami obserwując innych wędkarzy
Zauważyłem, że wielu wędkarzy, łowiących spinningiem na głębokich zbiornikach popełnia
jeden i ten sam kardynalny błąd, prowadząc błystkę czy inną przynętę za płytko.
Podzielę się pokrótce moimi obserwacjami.
Dotyczyć one będą połowu głównie suma bo to on siedzi w głębokich miejscach.
Jak wiadomo sum nie uderza pionowo do góry i na ogół nie wykonuje dalszych pościgów, jest bowiem krótkowidzem raczej wyczuwa wszystko wąsami.
Z tego wynika oczywisty wniosek, że aby go skusić do chwytania przynęty trzeba ją prowadzić w pobliżu i możliwie na tym samym poziomie, na którym przebywa sumik.. Często chwyta on przynętę nie z głodu ale odruchowo.
Na pierwszy rzut oka wydaję się nieprawdopodobne, ażeby leniwy i denny drapieżnik skoczył na szybko poruszającą się przynętę spinningową.
Ale praktyka mówi inaczej.
Z własnych spostrzeżeń wysnułem następujące wnioski:
- wybierając się na jezioro spinningista powinien rozważyć na jakiej głębokości przebywają w danej porze dnia i roku drapieżniki i dopiero wtedy wybrać odpowiednie łowisko i zbadać jego głębokość przez stopniowe opuszczanie przynęty i powolne wleczenie. Gdy wyciągniemy kępkę anemicznej roślinności znaczy to, że dotknęliśmy dna.
Widomo, że w miesiącach letnich sum przebywa na płytszych miejscach, na jesieni podczas nastawania chłodów opuszcza się stopniowo głębiej.
Ale uwaga również w lecie podczas zimniejszych dni schodzi głębiej . Należy to wziąć pod uwagę przy wyborze głębokości połowu.
Oczywiście ciepła pogoda sprzyja połową suma a w czasie burz sumy są nadzwyczaj aktywne.
Koledzy po złowieniu suma nie opuszczajcie łowiska gdyż kilka razy zdażyło mi się w tym samym miejscu wyholować kilka ładnych sztuk. Może to dziwne ale takie przypadki odnotowałem.
Ale problem w tym jak ulokować przynętę na odpowiedniej głębokości.
Większość z nas zarzuca daleko przynętę i gdy ona uderzy w lustro wody otwiera kabłąk i czeka jakiś czas potem zaczyna skręcać żyłkę. No właśnie ale w jakim położeniu znajduję się nasza przynęta, czy jest nad dnem czy w połowie trudno to określić. Doświadczeni wędkarze może nie mają z tym problemu ale jak ja to opanowałem :

- rozwiązałem to w bardzo prosty sposób obliczyłem dokładnie w sekundach jak szybko zapada w wodę każda używana przeze mnie przynęta / oczywiście te co najczęściej łowię/
I zależnie od tego rozpoczynam kręcenie korbką kołowrotka.
Po kontakcie przynęty z wodą liczę wolno określoną dla danej przynęty ilość sekund i po tym wyliczeniu rozpoczynam dopiero prowadzenie.
Dla b ciekawych powiem, że główka np. 32g opada na głębokość 7-8 metrów w szesnaście moich odliczeń. Ale to oczywiście najlepiej samemu opracować.
Moimi miejscami połowu są zwykle spady na górkach ustawiam się tam i posyłam przynętę na głębszą wodę. Takim sposobem główka dłuższy czas sunie nad spadem w górę, tuż nad dnem i mam szansę trafić na Zagłobę zarówno tego, który czycha na głębokości np. 7.5m ale również tego troszkę mniejszego co stoi na 4.5m.
Brania są raptowne pewne, tak że w pierwszej chwili odnosimy wrażenie zaczepu. Jeżeli sum połknie przynętę głęboko, zacina się sam, bywa jednak, że w czasie ataku przynęta wypada mu z pyska i zahacza go za grzbiet lub ogon, ponieważ bezpośrednio po ataku ryba skręca ciało w łuk. Sum który zerwał się raz wkrótce może wziąć ponownie. Więc jeszcze raz pozwolę sobie powtórzyć nie opuszczajmy miejsc w których mieliśmy styczność z tą wielgachną rybką.
Duże sumy starajmy się zmęczyć z dala od łódki lub od brzegu .ale walki z nimi bywają
długie i męczące , szczególnie jeśli łowimy lekkim sprzętem i jesteśmy nad wodą sami.
Ja łowię sprzętem Jaxon „Chrisma” 2,7m 20 -65 g kołowrotek Okuma Travertine TRR40
5 łożysk przełożenie 1:5,0. O przynętach nie pisze bo uważam że nie ma doskonałej recepty.

Tak na marginesie opowiem króciutko jedną z moich wypraw na tego suma.
Skawinka okolice Tyńca a właściwie jej ujście do Wisły.
Przyjeżdżamy z kolegą po południu pospinningować za sumem bo to jest dosyć dobre łowisko tych olbrzymów.
Na miejscu po przeciwnej stronie jest kilku wędkarzy lecz koło nas łowił tylko jeden. Oczywiście zaprzyjaźniliśmy się na początku i wypiliśmy na przywitanie po kilka piwek.
Dalej łowimy i rozmawiamy, kolega złowił kilka sandaczy ale niewymiarowych.
Ja miałem szczęście i udało mi się wyholować suma średniaka takiego 110cm.
Wieczorem postanowiliśmy zostać na jutro i też troszkę połowić.
Poszliśmy do samochodu troszkę się przespać.
Gdy wstaliśmy naszego kolegi już nie było ale również i mojego suma.
W siatce zostały tylko mizerne leszcz złowione po drodze.
Na tym cyplu więcej nikogo nie było a siatka nie była przegryziona!
Nie wiem jak to nazwać czy osądzić zostawię to bez komentarza ale mówię wam zrobiło mi się przykro.
 


4.6
Oceń
(58 głosów)

 

Spinning za sumem na głębokiej wodzie - opinie i komentarze

użytkownik1805użytkownik1805
0
Ciekawy materiał dający wiele do myślenia. Pewnie sprawdzi się na każdym łowisku. Może sum sam się wyplątał i zawiązał siatkę!!!!!??. A tak na marginesie dobrze ,że tylko sum zniknął, bo mogło przecież wszystko! Pozdrawiam. P.S. Czego to ludzie nie zrobią! Oceniam artykuł na pięć. (2009-05-14 13:49)
adleradler
0
Dzkiękuję za ciekawy artykuł i zawarte w nim ciekawe rady własnych doświadczeń, chętnie z nich skorzystam. A co drugiego tematu to uważam ze swoich spostrzeżeń że chamów nigdzie nie brakuje , ale życzę wielu dalszych sukcesów w milszym towarzystwie. (2009-05-14 14:01)
krollkroll
0
artykuł ciekawy!!!!!!!!!! szkoda że tylko ten wąsacz nie wrócił do wody!!!!!!!!!!!!! fajna fota.Pozdrawiam
(2009-05-14 14:09)
waldekwaldek
0
Tak ten sum ze zdjęcia nie wrócił do wody przyznaję. Ale musicie mi to wybaczyć to mój pierwszy sum w życiu. Teraz już wiem jak sie je łowi i daruję im. (2009-05-14 14:15)
użytkownik8369użytkownik8369
0
Ja swojego pierwszego suma tez zjem:) Bardzo ciekawy artykuł. (2009-05-14 15:00)
glizdziarzglizdziarz
0
Dobry tekst. Parę rzeczy przybliżył i rozjaśnił. Szkoda, że tak mało fotek. (2009-05-14 17:16)
mapet77mapet77
0
Złowienie suma, to będzie moje wyzwanie na przyszły sezon, gdyż w tym roku wracam na stałę do kraju we wrześniu i zostanie mi tylko miesiąc na złowienie wąsatego. A to może byc za krótko, aby zaznajomic się z obyczajami i miejscami pobytu tego drapieżnika. Zwłaszcza, że na solinę mam tylko 100km. Pozdrawiam TomaszG (2009-05-14 19:32)
użytkownik5105użytkownik5105
0
--NIE ŁOWIŁEM SUMA ,ARTYKUŁ CIEKAWY MASZ 5--ĘĆ (2009-05-15 14:16)
glizdziarzglizdziarz
0
Głosuję na "Spinning za sumem na głębokiej wodzie"
Dobrze napisany tekst i rozjaśnia wiele spraw. (2009-05-15 16:48)
użytkownik8030użytkownik8030
0
Fajny tekścior. Oczywista piona Kolego. Szacuneczek. (2009-05-15 19:46)
grzegorzk75grzegorzk75
0
Tekst fajny i fajnie się czyta. Masz 5* , ale tego gościa to bym kolegą nie nazwał. Pozdro! (2009-05-15 22:08)
zegarzegar
0
Głosuję na "Spinning na głębokiej wodzie". To menda z tego przypadkowego znajomka. Może to był wędkarz wierny zasadzie "no kill", i poprostu oszczędził Ci Walduś wylanych łez podczas Twojego z nim pożegnania. Pozdrawiam (2009-05-16 10:16)
użytkownik16343użytkownik16343
0
Ostatnio tak próbowałem łowić na spinning na Odrze - rzucałem z główki w nurt i czekałem aż główka opadnie i spłynie z nurtem jakieś 150 metrów ( kabłąk kołowrotka otawarty ). Później powoli holowałem . No i liczyłem bardziej na sandacza.Od lipca spróbuję na suma. Ciakawy wpis - ode mnie 5. (2009-06-25 20:25)
adajakadajak
0
http://www.youtube.com/watch?v=JVJRzbXTazQ&feature=channel - Sum - upragnione 2metry.Tego suma wyjąłem w rzece mniejszej niż Odra bo zaledwie na 40-50m szerokości , fakt tu jest dużo sumów, łowie je rano , wieczorem i ostatnio w ciągu dnia w południe . Głębokosc w dołkach do 3metrów . Latem biorą na całej szerokości rzeki. Świetnym miejscem są progi , stare główki zatopione, tam gdzie jest kipiel , sumy jakby czekały w tych miejscach z otwartymi pyskami na posiłek . Brania są zdecydowane nieraz za pierwszym rzutem udaje mi się zapiąc suma. Jestem maniakiem spina przez co poznaje różne odcinki rzeki , co owocuje później zdobyczami. (2009-08-02 20:07)
The Piterson12345The Piterson12345
0
ciekawy artykuł. Ja w swoim życiu miałem jedno spotkanie z tą rybą . Sum wygrał ale oczywiście pamiątka w postaci wygietego haka zostanie , może spotkam się z nim za rok. Pozdrowienia:)) (2009-11-07 17:46)
Esox_lucius1988Esox_lucius1988
0
podoba mi sie artykuł, daje ***** (2012-06-20 19:39)

skomentuj ten artykuł