Sposoby na karpia

/ 7 komentarzy / 5 zdjęć


Karpik dla większości smakoszy tego gatunku jest niezbędnym ogniwem łańcucha
pokarmowego, bez którego szczególnie w nadchodzące wielkimi krokami święta nie dało by się najnormalniej w świecie funkcjonować. W większości państw o długoletniej tradycji odnaleźć można jakąś tradycyjną potrawę tak też jest i w naszym przypadku.

Świąteczne stoły syto zastawione, potrawy z receptur dziadków i pradziadków przekazywane i przechowywane niemalże jak skarb rodzinny a wśród nich KARP świąteczny. Nie chciałbym tu rozpisywać się nad tradycjami czy też obrońcami praw karpia bo myślę, że nie pora na to a zapewne takie wątki pojawią się w komentarzach co jest niestety nieuchronne (każdy ma prawo krytykować i mieć własne poglądy).

Skupię się na tym szlachetnym gatunku jako daniu dla osób niewtajemniczonych kulinarnie, chcących zasmakować tego specyfiku w całej okazałości smaku i aromatu. Przedstawiany przepis nie pochodzi z żadnej książki kulinarnej a z naturalnych potrzeb zaspokojenia niedosytu ulepszania dobrej opinii o smaku Karpia w taki sposób by obalić błędne ballady o rybie którą „czuć” bagnem czy przysłowiowym mułem z dna rzeki czy jeziorka.

Testowanie przepisu następowało w warunkach ekstremalnych dlatego też przenika przez niego prostota wykonania i przygotowania. W dobie posuniętej daleko techniki możemy wcześniej już zaopatrzyć się w pierwszym lepszym sklepie w tzw. gotowego jednorazowego i nie drogiego grilla z zapakowanym już węglem drzewnym i podpałką co proszę mi wierzyć jest wystarczające do przygotowania tego rarytasu.

Jeśli minimalizujemy koszty wybierając się na nocne zasiadki możemy rybę przyrządzić nawet w ognisku z zachowaniem jednak większego odstępu od źródła ognia.
Osobiście stosuję 3 najprostsze sposoby:

1. Cały oprawiony wcześniej i opłukany wodą okaz z ponacinaną skórą szczególnie w części ogonowej nacieramy solą i czarnym pieprzem po czym układamy na folii aluminiowej wkładając do jego środka ćwiartki z 2 ząbków czosnku i półksiężyce cebuli. Brzegi ryby okładamy plastrami cytryny (nadaje ona smaku rybie
i zabezpiecza przed bezpośrednim oddziaływaniem temperatury na rybę) i szczelnie owijamy ja folią aluminiową tak by nie stracić naturalnego tłuszczu lub w miarę możliwości skrapiamy ją przed zawinięciem niewielką ilością oleju jeśli takowy posiadamy.
Tak przygotowaną rybę opiekamy na rozgrzanym węglu z każdej strony po ok. 7 do 10 minut w zależności od wytworzonej temperatury. Po zakończeniu pieczenia odstawić na ok. 5 min by warzywa i owoce odparowały oddając swój ostatni aromat następnie rozwijamy ją i usuwamy cytrynę.

2. Drugi sposób do przygotowania w warunkach tym razem domowych polega na podzieleniu ryby na ostateczne porcje które jednocześnie moczymy w zalewie octowo-solnej 30 min (1 łyżka soli i 1 łyżka octu winnego, 2 przełamane liście laurowe, kilka ziaren ziela angielskiego w brytfance z wodą) po czym płuczemy
je i zalewamy na co najmniej 40 min polewą utworzoną z oliwy z oliwek, przyprawy do ryb lub grillowej z odrobiną pieprzu ziołowego i soli do smaku oraz wyciśniętych 2 ząbków czosnku i ½ drobno posiekanej niewielkiej cebulki (zalewę możemy przygotować dzień wcześniej i przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce).
Tak przygotowane porcje układamy na folii aluminiowej i szczelnie zawijamy tak by zawartość polewy nie ubyła na zewnątrz (wykorzystujemy tu 100% zalewę). Przed konsumpcją skrapiamy odrobiną soku ze świeżej cytryny.

3. Trzeci sposób różni się tym, że w warunkach domowych możemy podzielić rybę na połówki (szczególnie niewielkich rozmiarów rybę), przed przygotowaniem ponacinać w podobny sposób jak przykład Nr 1, wymoczyć ją w wodzie o zawartości jak w przykładzie Nr 2. Po co najmniej. 40 min wyjmujemy przygotowaną rybę (zamrożone okazy moczymy co najmniej 2 razy dłużej), płuczemy zimną wodą i okładamy ją w ten sam sposób tylko cytryną bez dodawania czosnku i cebuli lecz dodajemy zamiast pieprzu zioła prowansalskie lub przyprawę do ryb wedle uznania (z ziołami jest smaczniejszy) i skrapiamy odrobiną oleju z oliwek, który nadaje niezwykłego aromatu i smaku a następnie zawijamy całą zawartość w folii aluminiowej. Ten sposób jest aksamitnie delikatny i przyjazny dla najmłodszych naszych pociech, które po zasmakowaniu proszę uwierzyć, że mogą poprosić o dokładkę (skrapianie cytryną nie zawsze u najmłodszych powoduje przyjemne doznania smakowe dlatego możemy od tego odstąpić).

Zarówno 2 jak i 3 sposób można przyrządzać na grillu, w rozgrzanym piekarniku jak i teflonowej patelni stojącej na „wolnym ogniu” (po co najmniej. 7 min z każdej strony).

Osobiście zaopatruję się zawsze na święta i nie tylko w okaz, który po oprawieniu wykazuje znikome ilości własnego tłuszczyku (nie przekraczający 1 kg po oprawieniu). Wtedy to wolę go dodatkowo skropić olejem z oliwek nadając specyficzny aromat i powodując że skóra ryby nie przypala się podczas obróbki termicznej.
Życząc smacznego i udanych postępów kulinarnych zapraszam do dzielenia się własnymi doświadczeniami w tej jakże obszernej „branży”.
Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl'.

 


4.1
Oceń
(52 głosów)

 

Sposoby na karpia - opinie i komentarze

luzaakluzaak
0
według mnie to nie jest jeden przepis lecz 3 inne, które napisał Pan w jednym (2009-11-22 21:14)
u?ytkownik6876u?ytkownik6876
0
Idą Święta Bożego Narodzenia , więc może skorzystam z Twoich rad . 5 Pozdrawiam .
(2009-12-12 16:53)
CzatoslawCzatoslaw
0
GRATULUJE!!! Stawiałem na ten przepis ze względu na okres świąteczny no i oczywiście za rewelacyjny opis (trzy w jednym)!!! Wspaniały prezent pod choinkę. Wesołych Świąt!!!
(2009-12-16 21:24)
jokerjoker
0
kto mnie zna to nie uwierzy ale właśnie zaniemówiłem :-)

Cieszę się że szczęście mi dopisało, że mogę w tak wspaniałym gronie spełniać swą misję twórczą i dzielić się swym szczęściem

To moja pierwsza taka wygrana tym bardziej cieszy gdy życie nie zawsze bywa kolorowe.
(2009-12-16 22:49)
u?ytkownik6876u?ytkownik6876
0
Karp jest właśnie przyrządzany według przepisu nr. 2. Pozdrawiam .
(2009-12-24 13:36)
zabol69zabol69
0
Swietne przepisy. Zona sie ucieszy , uwielbia karpia. Mi osobiscie po zlowieniu karpia pozwala prawie na wszystko ;) Za artykul piateczka pozdrawiam
(2010-08-11 07:57)
daabikdaabik
0
Karpie to wole wypuścić do wody i niech rosną. Może w przyszłości większe się złowi. Ale gratuluje przepisu na pysznego karpika. Osobiście nie jadam ryb tylko wolę je lowić ale oceniam po guście rodziny.
(2010-11-23 17:24)

skomentuj ten artykuł