Troć wędrowna-przynęty i metody połowu

/ 8 komentarzy / 3 zdjęć


Troć wędrowna.

W okresie przedwiośnia łowi się ryby powracające z tarła;wówczas troć atakuje blachę lub wirówkę wielkości 3,4 i większe. Po okresach silnych sztormów na Bałtyku troć w poszukiwaniu pokarmu wchodzi również do przyujściowych odcinków rzek. Jest to tzw srebrniak.Można go również spotkać wczesną wiosną.W miesiącach letnich natomiast jest troci w rzekach coraz więcejlecz nie żeruje.

Trudno jest ją w tym czasie sprowokować, by chwyciła przynęte,napewno o wiele trudniej niż na początku stycznia gdzie troć w obronie złorzonej ikry atakuje nasze przynęty w okolicy swojego gniazda. Latem szukam troci w górnych odcinkach rzek. Sprzęt do połowu troci to wędzisko spinningowe długości2,4-2,7m,lekkie a równocześnie wytrzymałe,o sztywnej akcji.
Znaczna długość wędziska(tu stosuje2,7)ułatwia posługiwanie się nim na dość mocno zarośnietych brzegach naszych rzek pomorskich.

Żyłka o przekroju 0,30mm.Wydaje się,że nad obrotówki troć przedkłada błystki wachadłowe,duże o wyrażnie wygiętym profilu. Wskazany kolor:miedziany lub mosiężny,raczej matowy.Osobiście stosuje woblery własnej produkcji pokazane na foto poniżej. Kolorystyke dobierałem przez lata i są efekty,ster nieco dłuzszy niz powinien.Podczas połowu troci ważną rolę odgrywa poziom wody w rzece.

Za najkorzystniejsze uważam wyzszy od średniego poziom wody.Zachmurzenie nie wpływa na wyniki połowów. Troć można spotkać w czasie słonecznego dnia,w deszczu oraz w mrożnej zawiei. Troci szukam w głebszych, zacienionych miejscach ,pod zwisającymi gałęziami nadbrzeżnych drzew i krzewów, w pobliżu zatopionych przeszkód. Przynęte nalerzy prowadzić wolno, tuż nad dnem.

Hol durzej troci jest trudny.Ryba walczy do końca,nierzadko wyskakując ponad lustro wody. Życze majowej troci choć pewnie większość uderzy na szczupaka.
Połamania kija.

Materiał zgłoszony na konkurs wedkuje.pl - „Początek sezonu z Expertem”

 


4
Oceń
(57 głosów)

 

Troć wędrowna-przynęty i metody połowu - opinie i komentarze

kwasikkwasik
0
Krótko ale na temat. Trzy uwagi; 1. jest taka szkoła, że trocie próbują wchodzić do rzek przez okrągły rok, a tylko w czasie sztormów im się udaje, bo ujścia nie są zastawione sieciami. 2. na temat żerowania troci w rzece spotyka się w literaturze, że nie żerują, i że żerują (na przykład, że żerują pisał w artykule o zawodach - reskiej troci Szymański). 3. zachmurzenie może nie ma znaczenia, ale łatwiej troć oszukać jak jest pochmurno. I pytanie: stosujesz do woblerów plastikowy chwościk, nie psuje pracy przynęty? (2009-04-29 10:44)
diabeldiabel
0
Apropo plastikowej ozdoby-przy odrobinie dłuższym sterze niewpływa zbytnio na prace woblera.
Apropo oszukiwania ryby-trzeba umieć podejść do miejscówki,nie iść brzegiem tak jak koryto prowadzi i najważniejsze-odpowiedni ubiór a nie jakieś dresy :-)
Aby ją podejść nieraz wystarczy ją zobaczyć-okulary polaryzacyjne! (2009-04-29 14:48)
krisskowronkrisskowron
0
Artykuł na zasadzie "szumu informacyjnego", mało konkretów, dużo banałów i to jeszcze podanych w sposób niekonsekwentny, niestety. Gdybym nie wiedział np. na co łowić trotki, to z tego opracowania nie dowiedziałbym się tego. (2009-05-13 22:34)
u?ytkownik50355u?ytkownik50355
0
Krótko ale na temat. Trzy uwagi; 1. jest taka szkoła, że trocie próbują wchodzić do rzek przez okrągły rok, a tylko w czasie sztormów im się udaje, bo ujścia nie są zastawione sieciami. 2. na temat żerowania troci w rzece spotyka się w literaturze, że nie żerują, i że żerują (na przykład, że żerują pisał w artykule o zawodach - reskiej troci Szymański). 3. zachmurzenie może nie ma znaczenia, ale łatwiej troć oszukać jak jest pochmurno. I pytanie: stosujesz do woblerów plastikowy chwościk, nie psuje pracy przynęty? [2009-04-29 10:44] (2010-08-23 09:35)
jacek1982jacek1982
0
hmm tez łowie trocie i nie spotkałem się z czymś takim jak odpowiedni ubiór to przesada chyba ze na klenia to owszem jak najbardziej kamuflujący  ... poza tym troć jeśli Żeruje to złapiesz na gumy Wahadłówki nawet czasem najlepszy jest stary pospolity mors lub Gnom  Obrotówki Srebrne w rozmiarach 2 są bardzo łowne o czym sam się przekonałem i są moim num 1 w zestawie, nie raz łowie na takie i nie zerwałem jeszcze żadnej ryby oczywiście wobki z których rzadko korzystam.... no i tyle nie ma co się rozpisywać :) Pozdrawiam   (2011-05-04 21:30)
27michcio2727michcio27
0
Dzięki za cenne wskazówki. Od 1 czerwca przestaje obowiązywać całkowity zakaz połowu na rzece Wdzie w kujawsko-pomorskim - napewno zaczaję się na Troć. W zeszłym roku na początku września udało mi się wyciągnąć dwie sztuki ale bez wymiaru. Skusiły się na niewielką obrotówkę w kolorze miedzi. (2011-05-30 23:22)
kamil11269kamil11269
0
Dałbym 6, ponieważ mi się bardzo podobało, ale nie ma 6 to dam 5/5 :P (2012-02-22 16:33)
maverick314maverick314
0
Bardzo fajny artykuł jak również fajne woblerki :-). Ode mnie 5 pozdrawiam (2012-10-14 21:53)

skomentuj ten artykuł